بزرگانی مانند استاد شجریان نقش زیادی در برپایی خانه موسیقی داشتند

شنبه 16 دي 1396، 05:56
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

بزرگانی مانند استاد شجریان نقش زیادی در برپایی خانه موسیقی داشتند
محمود امینی(پیشکسوت صدابرداری) گفت: بزرگانی مانند استاد محمدرضا شجریان نقش زیادی در برپایی این خانه داشتند و  همه اعضا باید برای حفظ این خانه تلاش کنند.

به گزارش سایت خانه موسیقی، در جشن هجدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی از محمود امینی یکی از صدابرداران پیشکسوت موسیقی ایران تجلیل شد. 

این صدابردار پیشکسوت موسیقی و رادیو در سال 1323 در قزوین متولد شد و از سال 1345 در رادیو آغاز به کار کرد و با اکثر هنرمندان و اساتید موسیقی در رادیو به عنوان صدابردار همکاری داشت.  امینی همچنین در طول دوره فعالیتش ضبط برنامه گل های رنگارنگ،  آثار ارکستر های باربد و نکیسا، برنامه تکنوازان، برنامه گل های تازه، برنامه مخصوص بداهه نوازی، ناظر ضبط به همراه غلامحسین بنان را بر عهده داشت. 

محمود امینی در دوره ای معاون صدابرداری رادیو بود و در این مدت کمک های شایانی به پیشرفت نسل جوان صدابرداران کرد. او پس از انقلاب در ضبط آثار و سرود های انقلابی همکاری داشت و در سال 1367 از رادیو بازنشسته شد و از آن هنگام تا کنون در زادگاهش، قزوین به پرورش گل و گیاه مشغول است. 

امینی با اشاره به مراسم جشن خانه موسیقی گفت: جشن خانه موسیقی بسیار کار زیبایی است و باعث می شود همه موسیقی دانان زیر یک سقف جمع شوند. در این جشن دیدم که غیر از خوانندگان و نوازندگان، از صدابرداران و سازندگان ساز هم تقدیر و حمایت شد که بسیار پسندیده است. 

وی در سخنان کوتاهی نظر خود را در خصوص وضعیت صدابرداری در ایران اینگونه بیان کرد: در مورد کنسرت در ایران بسیار عقب تر از دنیا هستیم ولی در ضبط استودیویی امکانات بیشتری وجود دارد. علیرغم این تکنولوژی ها میکس هایی را مشاهده می کنم که بسیار ضعیف است. 

این پیشکسوت عرصه صدابرداری موسیقی گفت: در زمان ما کل ارکستر با دو یا سه میکروفون ضبط می شد و خیلی با این زمان فرق دارد. برای ما فرقی نمی کرد کار چند ساعت طول بکشد و هدف این بود که کار خوب در بیاید ولی امروز کار به سمت مسائل مادی رفته  و این به صدابرداری لطمه می زند. 

امینی با اشاره به برنامه های جشن هجدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی گفت:  روال برنامه ها بسیار خوب بود، بخصوص آن قسمتی که مربوط به اجرا و تجلیل از نوازندگان سرنا و دهل بود را خیلی دوست داشتم. ضمن اینکه برای من دعوت از گروه پاپ و تلفیقی بسیار عجیب بود و کارشان را بسیار دوست داشتم. 

این پیشکسوت صدابرداری در بخش دیگر از سخنانش با به نقش مهم  خانه موسیقی در کشور اشاره کرد و گفت: می دانیم بزرگانی مانند استاد محمدرضا شجریان نقش زیادی در برپایی این خانه داشتند. همه اعضا باید برای حفظ این خانه تلاش کنند و من هم به عنوان یک عضو خود را در موظف به پرداخت حق عضویت می دانم. 

لازم به ذکر است، جشن هجدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران 21 آذرماه با تجلیل از چهره های پیشکسوت موسیقی، تقدیر از برگزیدگان دوسالانه آلبوم موسیقی و اجرای گروه های مختلف در تالار وحدت برگزار شد. 


print