در جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد/

انتقاد از بی توجهی صدا و سیما به موسیقی سنتی و ملی

سه شنبه 11 ارديبهشت 1397، 07:48
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

انتقاد از بی توجهی صدا و سیما به موسیقی سنتی و ملی
جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و خانه موسیقی با حضور اعضای کمیسیون و اعضای شورای عالی و هیئت مدیره خانه موسیقی برگزار شد و مسائل مختلف پیرا مون وضعیت موسیقی کشور مورد بررسی قرار گرفت. 
 
به گزارش سایت خانه، در این جلسه که در محل خانه موسیقی تشکیل شد محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی  گفت: هر روز که پیش می رویم ضرورت یک نظام نامه مشخص در حوزه موسیقی در کشور بیشتر احساس می شود و بر اساس همین ضرورت سند موسیقی با نظرات کارشناسان موسیقی در کمیسیون هنر و معماری تهیه شد و امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با جدیت بیشتری سند را پیگیری کند و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

ایمانی خوشخو در ادامه با انتقاد از کم توجهی به موسیقی سنتی و ملی گفت: متاسفانه نهادهای مسئول از جمله صدا و سیما به موسیقی سنتی و ملی توجه لازم را ندارند و در برنامه های موسیقی صدا و سیما موسیقی سنتی و ملی ما سهمی ندارد. متاسفانه ما به موسیقی ملی که از سرمایه های فرهنگی کشور است و سال ها در جامعه نقش داشته است توجه نمی کنیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مهمتر از همه صدا و سیما باید در زمینه موسیقی سنتی و ملی برنامه ریزی و فعالیت کنند. آموزش و پرورش نیز بعضا در مدارس موسیقی های کم ارزش را بر موسیقی اصیل و فاخر  ترجیح می دهد. 
 
رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: موسیقی همیشه در عرصه های اجتماعی حضور داشته است و با جدیت استادان و هنرمندان موسیقی و نسل جوانی که در حوزه موسیقی ملی و سنتی فعالیت می کنند، موسیقی ملی و سنتی از بین نمی رود، اما ضرورت دارد که نهادهای مسئول توجه جدی به این موسیقی داشته باشند. البته موسیقی پاپ هم لازم است و به فضای فعالیت نیاز دارد.

ایمانی خوشخو در ادامه گفت: بسیاری از موانع و مسائل موجود در حوزه موسیقی ناشی از سوتدبیر های مدیریتی است که می توان با جدیت و تعامل آنها را برطرف کرد.

ایمانی خوشخو با اشاره به استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در حوزه فرهنگ و هنر گفت: شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در شرایط امروز فرصت هایی هستند که می تواند در حوزه فرهنگ و هنر نیز مورد استفاده باشد. نخستین پارک علم و فناوری در حوزه فرهنگ با عنوان پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با پیگیری هایی که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد در دانشگاه علم و فرهنگ راه اندازی شد و در روزهای آینده افتتاح می شود. این پارک می تواند در حوزه فرهنگ و هنر مولد باشد و طرح ها و ایده ها را اجرایی کند.
حمیدرضا نوربخش؛ مدیرعامل خانه موسیقی در این نشست گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی چند سالی است که تشکیل شده و در این مدت فعالیت هایی از جمله تدوین سند موسیقی را انجام داده است. خانه موسیقی در دور جدید فعالیت ها و دوره جدید شورای عالی خانه با انگیزه و توان جدی تر فعالیت می کند.

حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی) نیز در این جلسه با برشمردن فعالیت های کمسیون در خصوص موسیقی در سال گذشته برگزاری این جلسه را با حضور اعضای شورای عالی و هیئت مدیره خانه موسیقی مثبت ارزیابی کرد و از این اعضا خواست تا در مورد مباحث مورد نظر صحبت هایی را ارائه دهند. 

محمد سریر نیز(عضو شورای عالی خانه موسیقی) در این جلسه گفت: شورای عالی خانه موسیقی خطوط اصلی موسیقی را در نظر دارد و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم می تواند مصوباتی در زمینه موسیقی داشته باشد. در زمینه آثار موسیقی که منتشر می شود، سراشیبی شدیدی وجود دارد البته این آثار خواهان دارد اما از آن سو اندیشه ورزی در هنر کمرنگ می شود. لازم است مخاطب تغذیه فکری و اندیشه ای شود اما آثار مناسب موسیقی در پخش صدا و سیما جایی ندارد چون احساس می شود مخاطب ندارد در حالی که می توان برای ساعت های خاصی برنامه ریزی کرد. بنابراین باید در زمینه سیاستگذاری در صدا و سیما فکر شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این زمینه فعال تر باشد.

سریر در ادامه گفت: در خانه موسیقی بیشتر هدف این است که با نگاههای تازه بخش های مختلف فعال در حوزه موسیقی بازنگری شود و در برنامه های موسیقی از حوزه سرگرمی فرتر برویم.

داریوش پیرنیاکان(دبیر و سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی) نیز دراین جلسه توضیحاتی درباره ثبت جهانی سازهای ایرانی ارائه کرد و گفت: پرونده ساز کمانچه را تدوین کردیم و ابتدا با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت ملی شد و بعد هم به نام ایران و با شراکت آذربایجان در یونسکو ثبت جهانی شد اما متاسفانه رسانه ها و صدا و سیما به این اتفاق توجه نداشتند.

پیرنیاکان در ادامه گفت: پرونده ساز عود نیز برای ارائه به یونسکو تدوین شده و در مراحل نهایی است، البته ساز عود نیز با کشورهایی مشترک است تا بتوانیم از سهمیه ایران برای ثبت ساز های دیگر استفاده کنیم. 

سید محمد میرزمانی(رییس هیئت مدیره خانه موسیقی) نیز دراین جلسه گفت: حمایت دولت از انجمن ها و تشکل های دولتی به مرور کم شده است. موسیقی در روابط اجتماعی تاثیر فرهنگی دارد و با توجه به جایگاه آن لازم است که برای موسیقی هزینه شود. در حال حاضر صدا و سیما به ندرت موسیقی تولید می کند و از آثار تولید شده استفاده می کند.

هوشنگ کامکار (عضو شورای عالی خانه موسیقی)نیز دراین جلسه گفت: هنر موسیقی بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت شایانی کرده است و مسائلی در موسیقی به دلیل تعدد مراجع تصمیم گیری وجود دارد. 

حسن ریاحی(عضو شورای عالی خانه موسیقی) در ادامه این جلسه گفت: تکنولوژی امکاناتی می دهد و چیزهایی را از انسان می گیرد، اشتغال هنرمندان موسیقی و اینکه جوانان از موسیقی ملی خود دور شده اند، فقط مساله ایران نیست و در کشورهای مختلف این مسائل وجود دارد.

در این جلسه هنگامه اخوان(عضو هیئت مدیره خانه موسیقی) نیز از نبود فضا برای اجرای خوانندگان زن برای بانوان در بعضی استان ها انتقاد کرد.

داود گنجه ای (عضو شورای عالی و هیئت مدیره خانه موسیقی) نیز با اشاره به فراگیری موسیقی پس از انقلاب اسلامی درباره نقش هنرمندان و خانه موسیقی مطالبی را بیان کرد.

در این نشست بهداد بابایی از اعضای هیئت مدیره خانه موسیقی و  آذر هاشمی(بازرس خانه موسیقی) نیز حضور داشتند. 

اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور نیز در این جلسه مطالبی را در زمینه مسائل موسیقی بیان کردند.


print