نوزدهمین نشست آیین آواز برگزار شد

چهارشنبه 9 اسفند 1396، 13:06
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

نوزدهمین نشست آیین آواز برگزار شد
نوزدهمین نشست آیین آواز روز گذشته با حضور جمع زیادی از علاقمندان حوزه آواز ایرانی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. 

به گزارش سایت خانه موسیقی، اخرین نشست آئین آواز روز گذشته در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد و اجراهای مختلفی از آواز روی صحنه رفت. 

در این نشست سعید مجیدی مترجم دو کتاب درباره صداسازی با عنوان‌های «دانش صداسازی و خواندن؛ آوازخوانی» به قلم هوگو پینکستروبور و کتاب روش تمرین و آموزش خوانندگی «تکنیک آواز» نوشته لارا به سخنرانی پرداخت و بر ضرورت توجه علمی و دقیق به مقوله صداسازی تأکید کرد و آن را برای تداوم حیات آواز ایرانی و فعالیت مفید و سازنده خوانندگان موسیقی دستگاهی لازم دانست. 

در بخش اجراهای موسیقی ابتدا محمود جاهد (خواننده)، احسانی لیوانی (نی نواز)، مظفر فرزین ابراهیمی (سه‌تارنواز) و مهدی ایزدی (نوازنده تمبک) روی صحنه حاضر شدند و قطعاتی را در بیات ترک اجرا کردند. 

همچنین در ادامه علیرضا عابدی (خواننده) به همراه گروه امید نو با همراهی امید داورزنی (سنتورنواز و سرپرست گروه)، حمید داورزنی (نوازنده تمبک) در دستگاه راستپ نجگاه  به اجرای برنامه پرداختند و سپس و یک قطعه آواز کردبیات توسط علیرضا حاجی طالب به همراه تار محمدامین اکبرپور اجرا شد.

همچنین در این نشست فریبا یاوری نویسنده کتاب «ساز حنجره و چالش‌های تولید صوت» که به تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده، و مباحثی با عنوان «آسیب‌شناسی حنجره» را ارائه کرد  و یاوری ضمن ارائه توضیحات لازم روی تصاویری از آخرین یافته‌ها و تحقیقات خود درباره مقوله تولید علمی و بهداشتی صدا و رازهای طول عمر خوانندگی و آوازخوانی در موسیقی ملی سخن گفت. این بخش با پرسش و پاسخ حضار به پایان رسید. 

قرار بود در این نشست حاتم عسکری (خواننده پیشکسوت آواز ایرانی ) نیز حضور یابد که اعلام شد به دلیل کسالت نتوانست در نشست حاضر شود و مقرر شد نشست‌های آتی آئین آواز حضور یابد. 


print