عیادت مسئولان خانه موسیقی از طلیعه کامران

شنبه 7 اسفند 1395، 08:35
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

عیادت مسئولان خانه موسیقی از طلیعه کامران جمعی از مسئولان خانه موسیقی از طلیعه کامران(نوازنده پیشکسوت سنتور) در بیمارستان خانواده ارتش عیادت کردند.

به گزارش سایت خانه موسیقی، دكتر جزایری عضو هيئت مديره كانون پزشكان به همراه حمیدرضا عاطفی(معاون اجرايي خانه موسیقی) از طليعه كامران نوازنده پيشكسوت سنتور  روز پنجشنبه در بيمارستان خانواده ارتش عيادت كردند.

در اين عيادت که دكتر عباس خداياري عضو كانون پزشکان هم حضور داشت، نمایندگان خانه موسیقی در گفتگو با کادر پزشکی طلیعه کامران در جریان روند درمانی این هنرمند قرار گرفتند و برای وی آرزوی سلامتی کردند. 

طلیعه کامران(نوازنده سنتور و از شاگردان حبیب سماعی، شاعر و  نقاش) بعلت نارسايي كليه از روز چهارشنبه در بیمارستان خانواده نیروی زمینی ارتش بستری شد. 

طلیعه کامران متولد 1309، پدرش ویولن  را حسین‌خان اسماعیل‌زاده فراگرفته بود و مادرش نیز علاوه بر آشنایی با موسیقی، به هنر نقاشی می پرداخت. پدرش از دوستان حبیب سماعی بود و از حبیب خواست که به طلیعه کامران سنتور بیاموزد. سماعی از حدود سال‌های 1321 هر دو هفته به تعلیم  طلیعه می‌پرداخت. او از سال های 1326 به تکمیل آموزه‌‌های سماعی نزد دیگر شاگرد حبیب، مرتضی عبدالرسولی پرداخت. همچنین طلیعه کامران به فراگیری ضربی‌های قدیمی و همنوازی آنها با حسین تهرانی پرداخت. 

حسین تهرانی او را با زنده‌یاد روح‌الله خالقی آشنا ساخت و بخشی از برنامه های کنسرت‌های انجمن موسیقی ملی را به همنوازی سنتور طلیعه کامران و ضرب حسین تهرانی اختصاص یافت. خالقی بعد‌ها محتوای برنامۀ همایون اجرای طلیعه کامران را ضبط کرد و به‌عنوان نمونۀ هنر بانوان موسیقیدان ایران، طی بازدید خود از روسیه، به آن کشور برد.

بنا به توصیۀ روح‌الله خالقی به طلیعه کامران، وی در اواخر دهۀ بیست به آموختن خط نت نزد روح‌الله خالقی و تکمیل آن نزد ابوالحسن صبا پرداخت. پس از آموختن نت بود که طلیعه کامران، بخشی از آموخته‌های خود از حبیب سماعی، شامل دستگاه‌ها و آوازهای شور، ابوعطا، اصفهان و چهارگاه را در حدود سال‌های 35-1334 به خط نت نگاشت که کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» ماحصل آنهاست. 

طلیعه کامران نقاشی پرسابقه است. اولین نمایشگاه انفرادی خود را در سال 1347 در دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار کرده؛ تاکنون یازده نمایشگاه انفرادی داشته و در 42 نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از ایران شرکت داشته است. 
کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» (منتشرشده توسط موسیقی عارف به سال 1388) و سی‌دی «یادگار حبیب (حاوی بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی) سنتور طلیعه کامران، تنبک و آواز استاد حسین تهرانی» (منتشرشده در سال 1390) ماحصل بخشی از فعالیت های این هنرمند است.


print