تشییع پیکر ناصر چشم آذر در روز کنسرتش/

ناصر چشم آذر سراسر شور و انگیزه بود

يكشنبه 16 ارديبهشت 1397، 13:50
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

ناصر چشم آذر سراسر شور و انگیزه بود
حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی) در مراسم تشییع پیکر ناصر چشم آذر گفت: چشم آذر سراسر شور و انگیز بوده و بسیاری از هنرمندان جوان به او نگاه می کردند و از کارهای وی الگو می گرفتند.

به گزارش سایت خانه موسیقی، مراسم تشییع پیکر زنده یاد ناصر چشم آذر (آهنگساز و نوازنده پیشکسوت موسیقی) صبح امروز با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقمندان از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر محمد سریر(عضو شورای عالی خانه موسیقی) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: من از سال ۴۰ در جریان داوری مسابقات دانش آموزی با چشم آذر آشنا شدم. وی از جمله هنرمندانی بود که از همان ابتدای نوازندگی خود به همه ما نشان داد که آینده بسیار خوبی دارد. زنده یاد چشم آذر در حضور خانواده ای هنرمند رشد کرد و فضای ارزشمندی در کارهای او وجود داشت.

دکتر محمد سریر گفت: در بیش از 50 سال خلق و اجرای آثار مختلف، همواره خلاقیت در آثارش جاری بود. سالها نزد اساتید برجسته ای آموزش دیده بود تا خلاقیتش را در چارچوب های تعریف شده شکل بدهد و ذهنش از این چهارچوب ها فراتر رفت و آثار بدیع و ماندگاری همچون باران عشق خلق شد. 


عضو شورای عالی خانه موسیقی گفت: او از همان ابتدا در ردیف استعدادهای درخشان موسیقی کشورمان قرار داشت و کارهایش به شکلی بود که ذهن خلاقش همواره بر احساسش غلبه می کرد. او هنرمندی بود که آثارش با عشق همراه بود و نغمه های متفاوتی را هم به مخاطبان تقدیم می کرد.

ناصر چشم آذر سراسر شور و انگیزه بود

حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) سخنران بعدی این مراسم بود. نوربخش در مراسم تشییع پیکر ناصر چشم آذر گفت: درگذشت استاد ناصر چشم آذر اتفاقی ناباورانه است که زبان یارای بیان آن را ندارد. او سراسر شور و انگیز بوده و هر جا می آمد با خود شور و نشاط می آورد. بسیاری از هنرمندان جوان به او نگاه می کردند و از کارهای وی الگو می گرفتند.

وی افزود: به اعتقاد من این روزها وقت رفتن ناصر چشم آذر نبود ولی چه کنیم که ناصر ناباورانه ما را ترک کرد و به لقای معشوق رسید و همه ما را داغدار کرد. زنده یاد ناصر چشم آذر به راستی یکی از استوانه های خانه موسیقی و یاریگر ما بود. بنده از طرف خانه موسیقی و جامعه موسیقی کشور به همسر صبور و داغدارش تسلیت می گویم و امیدوارم روح این هنرمند قرین رحمت الهی باشد.


حمید حامی (خواننده موسیقی پاپ) نیزدر این مراسم گفت: هرکسی در زندگی خود قهرمان هایی دارد که با حضورشان می تواند به فعالیت ادامه دهد. در زندگی من سه قهرمان وجود داشتند؛ اول پدرم، دوم بابک بیات و سوم ناصر چشم آذر که با مرگ این سه قهرمان من دیگر قهرمانی در زندگی ام ندارم. بانو شیرین(همسر چشم آذر) طی سال های اخیر با تمام وجود زندگی خود را وقف مرحوم چشم آذر کرد و من کمتر بانویی را دیده بودم که این چنین عاشقانه تمام جوانی اش را وقف همسرش کند.

در ادامه بابک صحرایی(شاعر و مجری مراسم)  از بازیگران فیلم هامون که آهنگسازی آن را چشم آذر به عهده داشت نیز به جایگاه آمد و ضمن ابراز تاسف از درگذشت ناصر چشم آذر قطعه ای ادبی از بابک صحرایی را برای حاضران قرائت کرد و گفت: مرگ ناصر چشم آذر واقعا ناگهانی بود و همه ما را متاثر کرد.

هنرمندی که در روز کنسرتش تشییع شد

در ادامه این برنامه رسول ترابی تهیه کننده کنسرت های ناصر چشم آذر نیز در این مراسم گفت: امروز شانزدهم اردیبهشت بود و قرار بود در همین جایی که امروز مراسم تشییع را برگزار می کنیم، میزبان شما مخاطبان عزیز با کنسرت استاد ناصر چشم آذر باشیم. حیف شد، خیلی حیف شد که دیگر نمی توانیم این کنسرت را برگزار کنیم.

در ادامه این سخنان شاهد احمدلو(بازیگر کارگردان و برادر همسر ناصر چشم آذر) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: ناصر همیشه مردم را "یاران باران عشق" خطاب می کرد. من با ملودی های او بود که عاشق سینما شدم. او این مملکت را رها نکرد و در ایران ماند.

احمدلو گفت: یک هفته قبل از مرگ ناصر، او به یک برنامه تلویزیونی دعوت شده بود و بسیار خوشحال بود که دوباره این فرصت را دارد که می تواند با مخاطبان خود دیدار داشته باشد، او مثل همیشه خوش تیپ منزل را به سمت تلویزیون ترک کرد و ما هم منتظر بودیم که تا تصویر او را ببینیم اما بعد از ۴۰ دقیقه برگشت و وقتی از او پرسیدیم چه شد، گفت "هنگام ورود گفتند که ممنوع الورود هستم". به هر حال امیدوارم پرواز ناصر عزیزم آینه ای باشد برای سیاستمداران و مدیرانی که قدرش را ندانستند.

در ادامه مراسم متنی که سیروس الوند (کارگردان) برای ناصر چشم آذر فرستاده بود قرائت شد و در ادامه منوچهر اسماعیلی گوینده پیشکسوت سینما و تلویزیون پشت تریبون آمد و گفت: سلام به ناصر چشم آذر، سلام به اسطوره موسیقی، به راستی که او متعلق به همه ایرانیان است. او ثروت بی پایانی است که به همه خانواده ملت ایران تعلق دارد و اکنون که از میان ما رفت همه ما با رفتنش غمزده شدیم. من واقعا نمی دانم چه بگویم. فقط باید بگویم همه ما امروز داغدار مرگ ناصر چشم آذر هستیم. او از جمله دوستان بسیار خوب من بود که هفته ای دو بار به من زنگ می زد و از کارهایش با من صحبت می کرد. او عاشق هنر بود.

شیرین احمدلو همسر زنده یاد ناصر چشم آذر نیز در این مراتسم پشت تریبون حاضر شد و گفت: ناصر تنها عشق من بود. من خیلی مواظب او بودم و سعی کردم قدرش را بدانم، من از همه شما مردم عزیزم ممنونم که همیشه همراه ما بودید و حالا خوشحالم که رعنا دخترم را دارم و می توانم با او حق ناصر را بگیرم.

سخنران بعدی مراسم اشکان خطیبی (بازیگر) بود. او که سابقه همکاری با چشم آذر به عنوان خواننده را دارد در این مراسم گفت:  من بر این باورم که ناصر را ما کشتیم، این ما بودیم که با او بی مهری کردیم و آنجایی که باید همراهش بودیم ، کمکی نکردیم. نمی دانم او چه انگیزه عجیبی داشت که همواره این بی مهری ها را تحمل می کرد و حالا من از شما خواهش می 
کنم با جنس ناصر چشم آذر از او خداحافطی کنیم.

ناصر به راستی در میان مردم جاودانه شد

در ادامه مراسم سید عباس سجادی _ترانه سرا و مدیر فرهنگسرای نیاوران) نیز در این برنامه گفت: هفته پیش زنده یاد ناصرچشم آذر به من در هنگام رانندگی زنگ زد و گفت می خواهم برایت یک نغمه ترکی بزنم و من ایستادم و با آکاردئون خود نغمه ترکی را برای من اجرا کرد که بی نهایت زیبا بود. زنده یاد ناصر چشم آذر باران عشق را بارید و با نغمه هایش جاودانه شد. از جانب خودم و تمامی هنرمندان موسیقی درگذشت این هنرمند فقید را تسلیت می گویم. او به راستی در میان مردم جاودانه شد.

پیام منوچهر چشم آذر برای فقدان برادرش

در این مراسم پیام منوچهر چشم آذر (آهنگساز پیشکسوت و برادر زنده یاد ناصر) که خارج از کشور سکونت دارد پخش شد. منوچهر چشم آذر این قسمت هایی از این پیام گفت: من و ناصر از همان ابتدا یک هدف را دنبال می کردیم و می توان گفت که یک روح در دو بدن بودیم. ما همیشه می خواستیم انسان های موثری برای وطن باشیم. به طور حتم یاد او زنده و قطعا مانند گذشته جایگاه والایی خواهد داشت زیرا هنرمند واقعی در هیچ شرایطی نمی میرد.

پوری بنایی بازیگر قدیمی سینما هم در این مراسم گفت: من و ناصر چشم آذر در یک دوره از آمریکا به ایران بازگشتیم. من همیشه به او می گفتم که باید در ایران باشی و در کشور خودت به کارهایی که مدنظر داری ادامه بدهی. غم از دست دادن او برای همه ما سخت است و من می دانم همسرش شیرین احمدلو چه قدر بزرگوارانه در زندگی او کنارش حضورش داشت. ای کاش که هفته گذشته به تلویزیون نمی رفت که این چنین با او برخورد شود.


منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز با قدردانی از خانه موسیقی ایران در برگزاری این مراسم گفت: همه دوستان و نزدیکان زنده یاد ناصرچشم آذر می دانند که او از سر دوستی و مهر چه کارهای ارزشمندی انجام می داد، او به همه ما جرعه جرعه بدون هیچ بهایی عشق می فروخت. برای من امروز یک نکته بسیار قابل توجه بود که دوستان ما در این مراسم بارها از خاطره با مرحوم چشم آذر صحبت می کردند و چه خوب که نام های فراوانی چون او این چنین برای ما خاطره ساختند.

وی ادامه داد: آنچه ناصر چشم آذر برای موسیقی سینمای ایران ساخت تبلور جنس دیگری از موسیقی در پیوند داستان و تصویر بود که از نظر من تجربه بسیار گرانبهایی است و می توان آن را به نسل های آینده آموزش داد.

همچنین اعضای گروه موسیقی "سون" نیز در این مراسم ضمن اجرای یک قطعه کوتاه از درگذشت زنده یاد ناصر چشم آذر ابراز تاسف کردند.

انتقاد از محدودیت ها برای هنرمندان

بیژن بیرنگ (تهیه‌کننده و کارگردان تلویزیون) به عنوان آخرین سخنران مراسم پشت تریبون قرار گرفت. او در سخنانش گفت: من و ناصر در نوجوانی هر دو آکاردئون می‌نواختیم اما من کجا و او کجا. یک موزیسین را نمی‌توان تحلیل کرد مگر دوره‌ای که او گذرانده را نگاه کرد. اگر به ۴۰ سال گذشته برگردیم زمانی را می‌بینیم که هنرمند موسیقی برای اینکه سازش را جابه‌جا کند باید مانند اسلحه مجوز حمل می‌گرفت.


بیرنگ گفت: یقینا و مطمئنا موسیقی بخش غریب، مظلوم و صدمه دیده این مملکت است که هنوز تکلیف اش معلوم نیست و هنوز تکلیف موسیقیدانان نیز مشخص نیست. اینکه هنوز هنرمندی به دلیل اینکه در زمانی و در جایی دیگر در این مملکت هنرمند بوده ورودش به کشور ممنوع است و اگر نزدیکانش فوت کردند نمی‌توانند در آنجا حضور داشته باشند.

این تهیه کننده کارگردان تلویزیون در ادامه به برخی محدودیت ها برای هنرمندان اشاره کرد و اظهار داشت: در آن صبحی که ناصر از دنیا میرفت در ذهنش همین فکر ها بود. 

در پایان مراسم اقامه نماز میت توسط حجت الاسلام دعایی برگزار شد و سپس پیکر ناصر چشم آذر روی دست دوستداران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

مراسم یادبود زنده یاد ناصرچشم آذر ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه در مجتمع فرهنگی پیامبر اعظم تهران واقع در خیابان شریعتی نرسیده به سیدخندان برگزار می شود.


print