به مناسبت شانزدهمین سال تاسیس/

با مشارکت نیروهای جوان روند رو به رشد خانه سرعت خواهد گرفت

دوشنبه 2 آذر 1394، 10:20
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

با مشارکت نیروهای جوان روند رو به رشد خانه سرعت خواهد گرفت
انوش جهانشاهی: با مشارکت نیروهای جوان و خوش فکر در تمام سطوح مدیریتی، روند رو به رشدخانه موسیقی سرعت خواهد گرفت.

به گزارش سایت خانه، انوش صدری جهانشاهی، بازرس کانون مدرسان با اشاره به پیش بینی های موجود در اساسنامه ابتدایی خانه موسیقی گفت: آنچه در اساسنامه آمده با امکاناتی  که تا امروز برای هنرمندان حوزه موسیقی فراهم شده، فاصله زیادی دارد. من از جمله کسانی بودم که از ابتدای تاسیس خانه موسیقی کار را شروع کردم. سال هاست که با مشکلات خانه آشنایی دارم. به نظر من نگاهی که نسبت به موسیقی وجود دارد و سنگ اندازی و بهانه تراشی های مختلف ، باعث عدم تحقق اهداف مورد نظر خانه در سا ل‌های اخیر بوده است. 

عضو هیئت مدیره کانون مدرسان وجود خانه ای برای موسیقی در کشور را ضروری دانست و دراین باره گفت: اگر به ماجرای تاسیس خانه موسیقی کمی خوشبینانه تر نگاه کنیم، متوجه دستاوردهای موسیقی کشور در طول این شانزده سال خواهیم شد. این امکان به وجود آمده که داوطلبان عضویت در کانون ها در صورت اثبات تجربه و تخصص در رشته هنری مورد نظر به عضویت کانون های مربوطه درآیند. برای اعضای کانون درجاتی صادر می کنیم که دوستان هنرمند در جریان چگونگی آن هستند. اگر از میان علاقه مندان داوطلبی باشد که مدارکش کامل نباشد و یا به لحاظ علمی و تجربی نتواند به حد مورد نظر خانه دست یابد به او فرصت می دهیم تا در طول آن به رفع ایرادات بپردازد و مجددا برای عضویت به خانه موسیقی مراجعه کند.

بیمه هنرمندان مثل چتر و سرپناه حمایتی ست

جهانشاهی ضمن اشاره به بیمه هنرمندان به عنوان یکی از اقدامات مثبت خانه موسیقی گفت: در کانون مدرسان کسانی که در درجه  بندیهای عضویت، بتوانند در دسته پیوسته و وابسته1 قرار بگیرند، می توانند به عضویت بیمه تامین اجتماعی درآید و این امکان فراهم شده که بیمه تکمیلی نیز برایشان در نظر گرفته شود. به نظر من بیمه کردن اعضای جامعه موسیقی چتر و سرپناهی به وجود آورده و از آن ها حمایت خواهد کرد و می تواند همه هنرمندان را کنار هم جمع کند.

او در ادامه گفت: اجرای پروژه تعاونی مسکن برای هنرمندان نیز یک اقدام مثبت بود که متاسفانه با مشکلاتی رو به رو شد. به گمان من اشکالاتی که در روند پروژه مسکن اتفاق افتاد به خاطر عدم تجربه اعضای تعاونی بود. این دوستان از میان اهالی هنر بودند و تجربه کار ساخت و ساز را نداشتند اما قطعا نیتشان خیر بوده است. دوستان نتوانستند آن طور که می خواهند کار را انجام دهند و این اتفاق باعث اعتراض برخی از هنرمندان از جمله خود من بود.

جهانشاهی به لزوم وسیع تر شدن اختیارات خانه موسیقی اشاره کرد و در این باره گفت: در ابتدای تاسیس خانه موسیقی قرار بود حقوق هنرمندان مطالبه شود اما این مورد در ساحت عمل به طور کامل محقق نشد. از طرف دیگر صدور مجوز کارهای موسیقایی باید تحت نظر خانه موسیقی باشد نه فقط ارشاد، چون شاغلین ارشاد عموما کارمندان اداری هستند و آنچنان با هنر میانه ای ندارند.

خانه موسیقی باید از شاخه های هنری حمایت بیشتری داشته باشد

او افزود: به نظر من خانه موسیقی باید از شاخه هنری و نه بازاری موسیقی حمایت کند. البته ورود به چنین برنامه هایی نیاز به صرف هزینه هایی است که خانه موسیقی فعلا منابعش را در اختیار ندارد ویا ممکن است اساسا از سمت ارشاد این اختیار به خانه موسیقی داده نشد باشد. 

جهانشاهی با اشاره به محدودبودن اختیارات عملی خانه موسیقی گفت: اقدامات خانه موسیقی در مورد لغو کنسرت ها نیز فقط محدود به صدور بیانیه و محکوم کردن این قبیل کارها  از طریق رسانه های مطبوعاتی بوده و نمی دانم این حرکت ها تا چه اندازه در مقام عمل ضرر مالی هنرمندان از لغو کنسرت ها را جبران کرده است. 

برگزاری کمپین "من از موسیقی حمایت می کنم" بسیار مثبت بود

این نوازنده و مدرس سه تار گفت: امیدوارم خانه موسیقی بیشتر از آنچه تا امروز کار کرده باید فعال باشد و حضورش باعث دلگرمی هنرمندان موسیقی کشور باشد. البته اقداماتی مثل کمپین "من از موسیقی حمایت می کنم" را بسیار مثبت می‌دانم و عقیده دارم که خانه موسیقی در برنامه ریزی کمپین های مختلف باید نقش پرچمدار را داشته باشد. 

او در پایان گفت: با تمام نقاط ضعفی که وجود دارد ، انتقادات بی مورد و تخریبی در جهت کوبیدن خانه موسیقی را اصلا به صلاح این هنر آن هم در ایران نمی دانم و معتقدم هر کس نسبت به هر اقدامی در خانه موسیقی اعتراض دارد، باید انتقاداتش را از طریق خانه و با طرح پیشنهادات کار ساز انجام دهد چون انتقاد صرف هیچ فایده ای ندارد. در مجموع، بودن این خانه را از نبودش بهتر می-دانم اما امیدوارم بیش از این ها کارگشای مشکلات اهالی موسیقی باشد و با تزریق نیروهای جوان و خوش فکر در تمام سطوح مدیریتی خانه موسیقی روند رو به رشد را سرعت ببخشد.

لازم به توضیح است، به مناسبت شانزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی با برخی از اعضای این نهاد به گفتگو نشسته ایم تا عملکرد خانه را ارزیابی و با انعکاس نظرات و پیشنهادهای این عزیزان مسیر درست تری را پیش پای نهاد مدنی خانه موسیقی ترسیم کنیم.


print