حمیدرضا نوربخش در نشست ماهانه:

همیشه مطالبات اهالی موسیقی را دنبال کرده ایم

دوشنبه 26 تير 1396، 10:56
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

همیشه مطالبات اهالی موسیقی را دنبال کرده ایم

مدیرعامل خانه موسیقی در نشست ماهیانه گفت: به هیچ جایی وابسته نیستیم  و همیشه مطالبات را می گوییم و به هر بهانه ای و در هر جایی هم حرفها و خواسته هایمان را بیان می کنیم. 

به گزارش سایت خانه، نشست ماهیانه اعضای خانه موسیقی روز گذشته با حضور جمعی از هنرمندان و هنردوستان  و اجراهایی از موسیقی در سبک های مختلف در ساختمان فاطمی برگزار شد. 

در ابتدای این نشست حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی) ضمن خوش آمد گویی به حضار گفت:  بسیار خوشحالیم که نشست های ماهیانه محلی برای تجدید دیدارها و با خبری اهالی موسیقی از یکدیگر شده و این فرصت را غنیمت میدانیم و به همه خوش آمد می گویم که به خانه خود تشریف آورده اند. از اعضای هیئت مدیره کانون های مختلف خانه موسیقی هم که صنوف مختلف موسیقی را نمایندگی می کنند، می خواهیم که در جلسات ماهیانه حضور داشته باشند. 

وی افزود: خوشبختانه کشور به سمت ثباتی حرکت می کند و انتخابات ریاست جمهوری را پر شور پشت سر گذاشته ایم و در آستانه تشکیل دولت دوازدهم هستیم. دولتی که با مطالبه جدی و زیادی از طرف اقشار مردم روبرو است. اهالی فرهنگ و هنر و موسیقی هم مطالبات زیادی دارند و امیدواریم که چیدمان دولت در بخش فرهنگ به یک سمتی پیش برود که بتوانیم مطالبات را بیشتر از همیشه دنبال کنیم.

نوربخش در ادامه سخنانش در خصوص مطالبات اهالی موسیقی از دولت دوازدهم با اشاره به نشست گفتمان ضرب اصول که روز شنبه برگزار شد گفت: چند روز قبل با من تماس گرفتند که نشست ضرب اصول تحت عنوان مطالبات اهالی موسیقی از دولت دوازدهم در فرهنگسرای ارسباران قرار است تشکیل شود. گفتند جلسه قرار است با چیدمان مشخصی برگزار شود و قرار بود نماینده دولت هم در آن جلسه شرکت کنند. من هم گفتم با کمال میل به عنوان نماینده صنف در آن جلسه شرکت می کنم حتی پیشنهاد کردم نماینده بخش بانوان هم در آن نشست حضور داشته باشد و مورد استقبال آنها هم قرار گرفت. 

وی افزود: پس از اعلام جلسه در رسانه ها، آقای دکتر ایوبی که قرار بود به عنوان نماینده دولت حضور داشته باشند اعلام کردند که از این جلسه بی خبر هستند و بعد هم یکی دیگر از هنرمندان مدعو آن جلسه هم اعلام کردند که شرکت نمی کنند و به تبع آن حضور ما هم معنی پیدا نمی کرد چون شرط  من این بود که نماینده دولت در آن جلسه حتما حضور داشته باشد.

مدیر عامل خانه موسیقی با اشاره به علت حضور نیافتن اش در آن جلسه گفت: اگر جلسه ای به منظوری برگزار می شود، چیدمان آن جلسه اهمیت دارد و دراین جلسه هم قرار گذاشته بودیم که نماینده دولت، نماینده صنف و بخش های مختلف هنرمندان حضور داشته باشند تا با هم  و رو در رو بنشینند و مسائلی را مرور کنند و قول پیگیری هایی را بگیرند. وقتی قرار است چیدمان به آن شکل نباشد و نماینده دولت حضور نداشته باشد، خب دیگر چه ضرورتی برا بیان مطالبات به صورت یکطرفه است ؟! چون ما که همیشه مطالبات را می گوییم و همیشه هم اطلاع رسانی می شود و در رسانه ها هم منعکس می شود. همانطور که می دانیدبه هر بهانه ای و در هر جایی هم این مطالبات را بیان می کنیم. ما در همینجا و در نشست هایمان حرف ها و مطالباتمان را مکرر بیان می کنیم.  

نوربخش با اشاره به اینکه در دعوت افراد برای میزگردها اخلاق حکم می کند که افراد مدعو را که مشخص می کنیم درست و واقعی باشد گفت: گاهی افرادی می خواهند خودشان را به هرقیمتی مطرح کنند و میگویند که این حرف ها را باید از تریبون ما بگویید. ما چنین نظری نداریم و چنین کاری را انجام نمی دهیم. من درخروجی خبر های جلسه روی شنبه دیدم که شخصی اعلام کرده که "خانه موسیقی برای چندمین بار نشان داد که وابسته به ارشاد است..." نه اینطور نیست. ما وابسته به هیچ کجا نیستیم. آنجا که لازم باشد از عملکردی دفاع کنیم این کار را انجام می دهیم. آنجا هم که احساس  می کنیم باید جلوی عملکردی بایستیم همین کار را می کنیم و به موقع هم اعتراضمان را بیان می کنیم. 

مدیر عامل خانه موسیقی افزود:  من حتی به آن دوستانی که برگزاری جلسه پیگیری می کردند پیشنهاد کردم که تاریخ آن جلسه را عقب بیاندازند و خود من هم حاضرم پیگیری کنم که نمیانده بخش دولت حضور داشته باشد ولی وقتی قرار است جلسه ای به هر قیمتی تشکیل شود و حرف هایی به هر قیمتی زده می شد این کار انجام شد. 

نوربخش در پایان سخنانش گفت: من هم لازم دانستم برای اینکه همه بدانند قضیه از چه قرار بوده این توضیحات را دادم. به هر حال مطالبات ما سر جایش هست و مسائل و مشکلات اهالی موسیقی را با تمام قوا پیگیری می کنیم.

بعد از این سخنان، زمان خیری(نوازنده نی) قطعاتی را در مایه بیات ترک برای حضار اجرا کرد. در ادامه هم آرمین پروین(نوازنده گیتار فلامنکو) قطعاتی را به اجرا در آورد. 

سپس فاضل جمشیدی(خواننده موسیقی ایرانی) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در مورد نقش رسانه های اجتماعی مجازی در رشد و گسترش نهاد های مدنی هنری و هنرمندان می خواهم کمی صحبت کنم. یادم است زمانی که دانشجوبودم استادان ما می گفتند روزی دهکده جهانی درست می شود و ما امروز در واقع در همان دهکده جهانی هستیم و اگر امروز کسی را در آن طرف دنیا صدا بزنیم او جواب مارا می دهد. 

این خواننده موسیقی ایرانی گفت: این فرصت برای ما طلایی است. ظاهرا همه بخش های سیاسی و اجتماعی و ... دارند از این فرصت استفاده می کنند.  تصور میکنم که هنرمندان موسیقی از این فضا غافل شده اند و کوتاهی کرده ایم. هدف اصلی تاسیس خانه هایی مثل سینما و موسیقی این بود که حلقه ی واسطه ای بین نظام و مردم باشد. به نظر می آید فضای مجازی از نهاد های مدنی هم جلو می زنند و رسانه ی بسیار بزرگی است. 

جمشیدی گفت: ما می توانیم در زمینه معرفی گروه های موسیقی، نقد آلبوم ها، طرح مسائل حقوقی و مدنی، تولید آلبوم ها، کمک گرفتن از خانه موسیقی، اطلاع رسانی خانه موسیقی و ...  از این فضای مجازی استفاده کنیم.  اگر مثلا بدانیم سقف بازنشستگی یا کف حقوق بازنشستگی چقدر است می توانیم فضایی را ایجاد کنیم و خانه موسیقی را هم آگاه کنیم تا شکل بگیرد. آن زمانی هم گذشت که عده ای جمع می شدند و می خواستند به کلی چیزی را از بین ببرند. امروز دنیا دهکده ای شده که ما هم جزو آن هستیم. 

بعد از این سخنان، موسیقی بخشی خراسان توسط نادر محمد آهنگر بیگ با دو قطعه سرگردان و لیلی دامغانی به اجرا در آمد. سپس هنرمندان و هنردوستان حاضر در محوطه خانه موسیقی  گرد هم آمدند و ساعاتی را به گپ و گفت پرداختند. print