فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران منتشر شد

يكشنبه 8 اسفند 1395، 07:33
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران منتشر شد
فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران برای حضور گروه های موسیقی نواحی و مقامی در بخش ها و گونه های مختلف منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، فراخوان این جشنواره بارویکرد منظومه‌خوانی در دو بخش راویان اصالت(رقابتی)  و اجرای پیشکسوتان(غیر رقابتی) به شرح ذیل بطور رسمی منتشر شد:

"منظومه خوانی" یکی از شکل های رایج در موسیقی اقوام مختلف ایران است . مضامین این منظومه ها در برگیرنده متون کهن ادب فارسی ومنظومه های شفاهی موسیقایی مناطق مختلف ایران است.   راویان این منظومه ها که در نواحی مختلف ایران بانام هایی همچون : عاشیق ، باخشی ، بخشی ، پهلوان ، شائر و… نامیده می شوند، به عنوان ناقلان فرهنگ گفتاری در انتقال فرهنگ بومی نقش بسزایی دارند . منظومه خوانی در مناطق مختلف ایران با توجه به بافت فرهنگی هر منطقه، واجد خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی است که حاوی ودایع فرهنگی اقوام مختلف می باشد.

امّا برخی از مضامین این منظومه ها  فراتر از حیطه ی قومی است ؛ مانند منظومه خوانی ادبیات کهن ایرانی نظیر:  شاهنامه خوانی در اغلب مناطق ایران، خیام خوانی در بوشهر،  نظامی خوانی در لرستان و برخی در حیطه ی قومی است مانند؛  منظومه های کوراوغلو ، اصلی و کرم و… که با الحان بومی با ساز و آواز روایت می شده است. از آنجا که این نوع ازموسیقی حاوی مهمترین رپرتوار سازی وآوازی موسیقی مناطق مختلف ایران است؛

"دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران" با محوریت منظومه خوانی و اهداف ذیل از تاریخ سه شنبه ۶ تیر تا جمعه ۹ تیرماه ۱۳۹۶  در کرمان برگزار خواهد شد.

اهداف جشنواره :
حفظ و انتقال ویژگی های آیینی موسیقی نواحی ایران به آیندگان
پاسداری از نغمات قدیمی و مواریث معنوی و سجایای نهفته در این موسیقی
فراهم سازی بستر مناسب برای به دست آوردن بازمانده های موجود و احیاء انواع فرم های اجرایی موسیقی نواحی ایران.

بخش های جشنواره:
این دوره از جشنواره، شامل دو بخش راویان اصالت (رقابتی) واجرای پیشکسوتان (غیر رقابتی)خواهد بود.

راویان اصالت (رقابتی )
موضوع این بخش، منظومه خوانی و الحان مرتبط با آن است.
در این بخش گروه ها و نفرات شرکت کننده در جشنواره، به اجرای منظو مه های خاص موسیقایی منطقه خود و در ارتباط با موضوع جشنواره می پردازند.

لازم است شخص منظومه خوان متقاضی شرکت در جشنواره،  نوازنده بوده یا نوازنده همراه داشته باشد.
تعداد  اعضای گروه، باید حد اکثر ۲ نفر باشند  به استثناء برخی از مناطق( بنا به نظر هیأت انتخاب  دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران)
هر نوازنده یا خواننده می تواند فقط در قالب یک گروه یا یک فرد، در جشنواره اجرا داشته باشد.

نمونه ی اجرای تصویری گروه  یا فرد متقاضی، باید بر روی لوح فشرده با کیفیت مطلوب به مدت ۵ تا ٢٠ دقیقه، بدون ویرایش و ضبط استودیویی، به همراه با تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره ومتن اشعار با ترجمه آن، به صورت پستی به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال یا به طورحضوری تحویل شود.

مدت زمان اجرای گروه ها و نفرات راه یافته به مرحله ی نهایی بخش رقابتی، ٢٠ دقیقه خواهد بود.

علاقمندان میتوانند برای دریافت فرم شرکت در مسابقه و متن کامل فراخوان فایل زیر را دانلود نمایند. 

- دریافت فایل

print