حمیدرضا نوربخش:

نیازمند کمک رسانه ها در بحث مطالبات هنرمندان موسیقی هستیم

دوشنبه 27 فروردين 1397، 16:43
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

نیازمند کمک رسانه ها در بحث مطالبات هنرمندان موسیقی هستیم
مدیر عامل خانه موسیقی در دیدار نوروزی با خبرنگاران گفت: بحث مطالبات به حق هنرمندان موسیقی موضوعی است که نیازمند کمک جدی رسانه ها هستیم، متاسفانه خط قرمزهای بی ربط و غیرقانونی به شکلی در حال گسترش است که نباید نهادینه شوند.

به گزارش سایت خانه موسیقی، نشست و دیدار نوروزی حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی ایران)با اهالی رسانه و خبرنگاران صبح دوشنبه در خانه موسیقی برگزار شد. 

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در ابتدای این نشست ضمن تبریک سال نو به خبرنگاران آرزوی سالی پربار و سرشار از موفقیت برای آنان کرد. نوربخش در بخش دیگری از سخنانش در توضیح اهدافی که سال پیش رو خانه موسیقی دنبال می کند گفت: رویکردی که ما به صورت جدی پیگیر آن هستیم مساله کپی رایت آثار است زیرا اقتصاد موسیقی به ویژه موسیقی سنتی ایرانی دچار مشکلات است.

وی افزود: تعداد زیادی از آثار موسیقایی به راحتی در فضای مجازی عرضه می شود و هنرمندان این عرصه را دچار مشکل کرده است. من از همه شما عزیزان رسانه می خواهم که در پیگیری این موضوع کنار ما باشید تا بتوانیم تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم.

مدیرعامل خانه موسیقی ایران گفت: موضوع دیگری که نیازمند کمک رسانه ها هستیم معرفی استعدادهای موسیقی ایرانی است. متاسفانه فضایی وجود ندارد که هنرمندان مستعد عرصه موسیقی معرفی شوند. در کنار این موضوع بحث مطالبات به حق هنرمندان موسیقی نیز موضوع دیگری است که نیازمند کمک جدی رسانه ها هستیم. متاسفانه خط قرمزهای بی ربط و غیرقانونی به شکلی در حال گسترش است که نباید نهادینه شوند.

*اهالی رسانه به عنوان مشاوری امین در کنار ما باشند

حمیدرضا نوربخش گفت: انتظار ما از اهالی رسانه این است که به عنوان مشاوران امین و آگاه در کنار ما باشند و هرجا نیاز است تذکرات لازم را بدهند. شما اهالی رسانه چشم و گوش جامعه هنرمندان و مخاطب هستید که باید به رصد کردن موضوعات مربوط به موسیقی بپردازید.  خیلی از نکاتی که گفته می شود نشات گرفته از یک سو تفاهم است که باید مرتفع شود.

وی در ادامه سخنانش با انتقاد از وضعیت کنونی موسیقی گفت: آیا کفگیر هنرمندان فعال این عرصه به ته دیگ خورده است که دیگر شاهد آثار ارزشمند دهه های قبل نیستیم؟ باور کنید مشکل اصلی موسیقی ما امروز همین موضوعات است، نباید خودمان را درگیر اختلافات کنیم. ما موظفیم که در کنار هم حضور داشته باشیم تا راهی را که انتخاب کردیم به خوبی ادامه پیدا کند.

نوربخش در بخش دیگری از نشست خود در پاسخ به سوالی مبنی بر سرنوشت سند موسیقی کشور توضیح داد: این موضوع را باید از دوستان شورای عالی انقلاب فرهنگی سوال و پیگیری کنید چون بخش تدوین این سند که کار ما بود مدت هاست به اتمام رسیده و پرونده باید در صحن شورا مطرح شود که بهتر است این مساله را از دبیرخانه شورا پیگیری کنید. ما هم قطعا پیگیری موضوع را انجام خواهیم داد.

نوربخش همچنین با انتقاد از شرایط اجرای بانوان نوازنده در اجراهای زنده به ویژه در شهرستان ها بیان کرد: نوازندگی شغل این هنرمندان است. نمی شود به یک نوازنده گفت که شما ساز زدن را یاد بگیر اما حق نداری روی صحنه اجرا داشته باشی. به اعتقاد من باید یک قانون واحد در تمام کشور حاکم باشد که اجازه عبور از خط قرمزها را ندهد.

نور بخش در پایان این نشست در پاسخ به سوالی درباره نحوه تعاملات خانه موسیقی ایران با معاون هنری فعلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ماکه به عنوان یک جزیره نیستیم بنا براین باید با هم کار کنیم بخش مهمی از فعالیت های ما به حوزه معاونت هنری مربوط می شود و اختلافی در کار نیست و من آقای حسینی را سالها است که می شناسم و امیدوارم تعامل خوبی با هم داشته باشیم. 


print