حمیدرضا نوربخش:

نقد موسیقی نیازمند تخصص است

دوشنبه 25 دي 1391
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

نقد موسیقی نیازمند تخصص است

مدیر عامل خانه موسیقی در نشست ماهیانه گفت: یک منتقد موسیقی، باید از تخصص لازم برخوردار باشد زیرا نمی توان در رسانه ها بطور احساسی مطلب نوشت.

به گزارش سایت خانه، نشست ماهیانه اعضای خانه موسیقی روز گذشته با حضور هنرمندان و علاقمندان در ساختمان فاطمی برگزار شد.

در ابتدای این نشست حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی بعد از خوشامد گویی به حضار گفت: از اینکه اعضا و هنرمندان در جلسات ماهیانه خانه موسیقی شرکت می کنند بسیار خوشحالیم و هدف ما نیز همین بوده که بتوانیم محیطی را فراهم کنیم تا دیدارها صورت بگیرد و اگر هم اجرای موسیقی و سخنرانی هم وجود داشته در حاشیه دیدار ها بوده. در فصل زمستان نمی توانیم از حیاط این ساختمان استفاده کنیم و مجبوریم در این محیط کوچک پذیرای حضار باشیم ولی امیدواریم فضای بزرگتری فراهم شود تا بتوانیم بیشتر در کنار هم باشیم و به گپ و گفت بپردازیم.

نوربخش در ادامه سخنانش به فضای کلی نقد در موسیقی اشاره کرد و گفت: افرادی برمبنای انگیزه، علاقه و احساس مسئولیت شان قلم به دست می گیرند و درباره یک برنامه موسیقی یا فضای کلی موسیقی قلم می زنند. گاهی هم هیچگونه حساب و کتابی وجود ندارد زیرا کسی که می خواهد درباره یک اثر نقد بنویسد، باید از تخصص لازم برخوردار باشد و نمی توان بطور احساسی در رسانه ها مطلب نوشت. اساسا نقد موسیقی نیاز به ساماندهی دارد به همین خاطر از دوسال پیش با همکاری کانون پژوهشگران بطور جدی به این مساله پرداخته شد و دو دوره جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی نیز در همین راستا توسط خانه موسیقی برگزار شد.

وی افزود: قرار است برای نخستین بار "کارگاه آشنایی با نقد موسیقی" در دو ماه آینده برگزار شود که نخستین جلسه آن در هفته جاری خواهد بود. این کلاس ها برای علاقمندان و کسانی است که هم اکنون هم در زمینه نقد موسیقی فعالیت می کنند.

نوربخش به دیگر برنامه های خانه موسیقی در آینده اشاره کرد و گفت: روز چهارشنبه کنسرت پژوهشی ساز و آواز توسط هنرمند باسابقه، علی جهاندار به همراهی تار شهرام میرجلالی در خانه هنرمندان برگزار می شود و قرار است علی جهاندار در بخشی از این کنسرت در زمینه شیوه های آوازی صحبت کند.

مدیر عامل خانه موسیقی در پایان سخنانش درباره برنامه های جلسات نمایش و آشنایی با اپرا، بزرگداشت والودیا تارخانیان و همچنین کنسرت پژوهشی ساز تنبور توسط علی اکبر مرادی که در بهمن ماه با همت خانه موسیقی برگزار می شود، توضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه برنامه، مهرشاد وفایی(نوازنده جوان گیتار) سه قطعه در موسیقی سبک کانتری اجرا کرد که با استقبال حضار مواجه شد. او قبل از اجرای این قطعات گفت در ایران سبک موسیقی کانتری زیاد شناخته شده نیست و بیشتر از روی گوش دادن توانستم این سبک را یاد بگیرم.

پس از اجرای موسیقی، سهیل محمودی(شاعر و ترانه سرا) که اجرای برنامه را نیز به عهده داشت درباره ضرورت پیوند شعر و موسیقی و ضرورت بحث درباره این موضوع صحبت کرد.

در ادامه نشست نیز بهروز مبصری (عضو هیئت مدیره کانون پژوهشگران) درباره مستر کلاس ماخذ شناسی تاریخی یا دیسکوگرافی در ایران، که قرار است سی ام دیماه، در خانه موسیقی برگزار شود توضیحاتی ارائه کرد و گفت: صفحات گرامافون در ایران در دو.دوره قاجار و پهلوی اول  ضبط شد. در دوره اول بزرگان موسیقی ایرانی موسیقی خود را ضبط کردند و در دوره دوم تنها دو نفر موفق ضبط صفحه شدند.

وی افزود: در این مستر کلاس قرار است تصاویر صفحات قدیمی و همچنین اسنادی که طی ضبط این صفحات وجود داشته به نمایش در بیاید و برخی از نمونه های صوتی نیز پخش شود.

در پایان این نشست یک کتاب شعر سروده سهیل محمودی و یک آلبوم اثر منوچهر سهیلی به حضار اهدا شد و پس از نشست اعضا، هنرمندان و علاقمندان تا ساعتی به گفتگو پرداختند.

لازم به توضیح است، گزارش تصویری این نشست در قسمت عکس قابل مشاهده است.print