روز گذشته در موزه "دکتر معین و استاد امیرجاهد"/

جشن تولد هنرمندان پیشکسوت موسیقی برگزار شد

جمعه 17 شهريور 1396، 14:48
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

جشن تولد هنرمندان پیشکسوت موسیقی برگزار شد
مراسم نکوداشت زادروز هنرمندان پیشکسوت موسیقی روز گذشته در خانه موزه "دکتر معین و استاد امیرجاهد" و در میان استقبال هنردوستان برگزار شد. 

به گزارش سایت خانه، جمعی از هنردوستان و علاقمندان موسیقی روز گذشته در خانه موزه "دکتر معین و استاد امیرجاهد" در مراسمی که به همت این موزه و خانه موسیقی برپا شده بود گرد هم آمدند.

در این مراسم از هنرمندان متولد مرداد و شهریور از جمله محمد اسماعیلی(استاد پیشکسوت تنبک)، حسین علیزاده(آهنگساز و استاد موسیقی ایرانی)، دکتر محمد سریر(آهنگساز)، حسن فدائیان(خواننده)، محسن الهامیان(استاد ئتوری موسیقی) و محمد ساعد (آهنگساز) تجلیل و تقدیر بعمل آمد. 

این برنامه با سرنا و دهل نوازی شادیانه های نواحی ایران آغاز گردید و سپس دکتر حمیدی شهردار منطقه 14 شهرداری تهران پشت تریبون قرار گرفت و به عنوان میزبان ضمن خوش آمد گویی به هنرمندان پیشکسوت موسیقی، از دستاوردهای شهرداری منطقه 14 در حوزه هنر و موسیقی و همچنین اقدامات انجام شده در خانه موسیقی"دکتر معین و استاد امیر جاهد" سخن گفت. 


در ادامه از تمبر یادبودی با عنوان "هزار دستان به چمن" با عکس هایی از محمدرضا شجریان و محمدعلی امیر جاهد به مناسبت زادروز هنرمندان پیشکسوت موسیقی با حضور هنرمندن پیشکسوت مسئولان فرهنگی، مسئولان شهرداری، میراث فرهنگی و پست رونمایی گردید. 

سپس چند تن از هنرمندان به روی صحنه رفتند و در مورد هریک از هنرمندانی که به مناسبت زادروزشان مورد تجلیل قرار گرفتند سخن گفتند.

در ابتدا حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی) پشت تریبون حاضر شد و درباره حسین علیزاده صحبت کرد. نوربخش در سخنانش به نقش برجسته حسین علیزاده در آهنگسازی و همچنین آموزش تار و سه تار اشاره کرد و نقش این استاد برجسته را در چهل سال اخیر موسیقی ایران برجسته و انکار ناپذیر توصیف نمود. 

سپس سعید ثابت(نوازنده سنتور) پشت تریبون حاضر شد و درباره خصوصیات فردی و جنبه های برجسته هنری محمد اسماعیلی، استاد برجسته تنبک سخنرانی کرد.


میلاد کیایی(نوازنده پیشکسوت سنتور) نیز در سخنانی خصوصیات هنری و فردی دکتر محمد سریر(آهنگساز) را برشمرد و آثار این آهنگساز برجسته را قابل تامل و ماندگار توصیف کرد. 

همچنین دختر حسن فدائیان گوشه ای از فعالیت های هنری پدرش را بیان کرد و در ادامه حسن فدائیان به همراهی پیانو قطعه ای مازندرانی را برای حضار اجرا کرد. در ادامه نیز همسر محمد ساعد و پسر محسن الهامیان درباره فعالیت ها و سابقه هنری این هنرمندان سخن گفتند. 

در ادامه مراسم گروه موسیقی امیر جاهد به سرپرستی حسین روزبهانی و خوانندگی علی یاری پور به اجرای قطعاتی از زنده یاد محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان پرداختند که با استقبال حضار مواجه گردید.

سپس مهدخت معین، دختر دکتر معین و نوه استاد امیرجاهد پشت تریبون قرار گرفت و مختصری درباره خاطرات خود در این خانه و رفت آمد هنرمندان قدیم به منزل استاد امیرجاهد سخنرانی کرد. 


در بخش پایانی مراسم در حالی که نورافشانی آسمان انجام می شد هریک از هنرمندان متولد مرداد و شهریور روی صحنه حاضر شدند و لوح تقدیر و تندیس موزه"دکتر معین و استاد امیرجاهد" به همراه مدال افتخار به مناسبت زادروز هنرمندان پیشکسوت به ایشان اهدا گردید و سپس حضار با هنرمندان پیشکسوت عکس یادگاری گرفتند. همچنین در پایان برنامه از مهدی سبحانی(مدیر خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد) و مهدی مساح بیدگلی(مدیر آموزش خانه موزه) توسط شهردار منطقه 14 و حمیدرضا نوربخش تقدیر شد. 


لازم به ذکر است، گزارش تصویری این مراسم در بخش عکس قابل مشاهده است. print