تشییع چهارشنبه از موزه هنرهای معاصر/

طلیعه کامران، نوازنده سنتور درگذشت

سه شنبه 24 اسفند 1395، 13:05
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

طلیعه کامران، نوازنده سنتور درگذشت
طلیعه کامران(نوازنده سنتور و از شاگردان حبیب سماعی و نقاش) در پی ابتلا به بیماری سرطان صبح امروز(سه شنبه 24 اسفندماه) دارفانی را وداع گفت.

به گزارش سایت خانه موسیقی، طلیعه کامران(نوازنده سنتور و از شاگردان حبیب سماعی و نقاش) در پی ابتلا به بیماری سرطان صبح امروز (سه شنبه 24 اسفند ماه) دار فانی را وداع گفت و مراسم تشییع پیکر این هنرمند فردا(چهارشنبه) ساعت 10 صبح از مقابل موزه هنرهای معاصر به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار می شود.

طلیعه کامران متولد 1309، پدرش ویولن  را حسین‌خان اسماعیل‌زاده فراگرفته بود و مادرش نیز علاوه بر آشنایی با موسیقی، به هنر نقاشی می پرداخت. پدرش از دوستان حبیب سماعی بود و از حبیب خواست که به طلیعه کامران سنتور بیاموزد. سماعی از حدود سال‌های 1321 هر دو هفته به تعلیم  طلیعه می‌پرداخت. او از سال های 1326 به تکمیل آموزه‌‌های سماعی نزد دیگر شاگرد حبیب، مرتضی عبدالرسولی پرداخت. همچنین طلیعه کامران به فراگیری ضربی‌های قدیمی و همنوازی آنها با حسین تهرانی پرداخت. 

حسین تهرانی او را با زنده‌یاد روح‌الله خالقی آشنا ساخت و بخشی از برنامه های کنسرت‌های انجمن موسیقی ملی را به همنوازی سنتور طلیعه کامران و ضرب حسین تهرانی اختصاص یافت. خالقی بعد‌ها محتوای برنامۀ همایون اجرای طلیعه کامران را ضبط کرد و به‌عنوان نمونۀ هنر بانوان موسیقیدان ایران، طی بازدید خود از روسیه، به آن کشور برد.

بنا به توصیۀ روح‌الله خالقی به طلیعه کامران، وی در اواخر دهۀ بیست به آموختن خط نت نزد روح‌الله خالقی و تکمیل آن نزد ابوالحسن صبا پرداخت. پس از آموختن نت بود که طلیعه کامران، بخشی از آموخته‌های خود از حبیب سماعی، شامل دستگاه‌ها و آوازهای شور، ابوعطا، اصفهان و چهارگاه را در حدود سال‌های 35-1334 به خط نت نگاشت که کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» ماحصل آنهاست. 

طلیعه کامران نقاشی پرسابقه است. اولین نمایشگاه انفرادی خود را در سال 1347 در دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار کرده؛ تاکنون یازده نمایشگاه انفرادی داشته و در 42 نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از ایران شرکت داشته است. 
کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» (منتشرشده توسط موسیقی عارف به سال 1388) و سی‌دی «یادگار حبیب (حاوی بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی) سنتور طلیعه کامران، تنبک و آواز استاد حسین تهرانی» (منتشرشده در سال 1390) ماحصل بخشی از فعالیت های این هنرمند است.

خانه موسیقی ایران درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به جامعه هنری و خانواده آن مرحومه تسلیت می گوید. 


print