حمیدرضا نوربخش:

آرمان های بزرگ لشگری هنوز در میان ما هست

پنجشنبه 23 فروردين 1397، 15:16
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

آرمان های بزرگ لشگری هنوز در میان ما هست
به گزارش سایت خانه موسیقی، مراسم تشییع پیکر زنده یاد بزرگ لشگری آهنگساز و نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی صبح امروز(۲۳ فروردین ماه) با حضور جمعی از هنرمندان و علاقمندان از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی) با تسلیت فقدان هنرمند پیشکسوت بزرگ لشگری گفت: ما امروز در سوگ هنرمندی هستیم که نام بسیار پرمعنایی داشت و به اعتقاد من کلمه "بزرگ" شایسته انسان فرهیخته وارزشمندی چون مرحوم بزرگ لشگری بود. این هنرمند از جمله افرادی بود که در دهه های مختلف، فعالیت‌های بسیار ارزشمندی را در عرصه نوازندگی و آهنگسازی در رادیو انجام داد و همه علاقمندان با آثار ایشان آشنایی دارند. 

نوربخش گفت: زنده یاد لشگری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز وظیفه مهمتری را بر عهده گرفت و آن کارآفرینی بود. ایشان در زمینه کارآفرینی و اشتغال جوان‌ها همواره دلمشغولی زیادی داشت و اهالی موسیقی می‌دانند مجموعه بزرگی که ایشان طی سال‌های اخیر راه‌اندازی و آن را گسترش داده است، چه خدمات قابل توجهی را به عرصه موسیقی ارائه داده است.

مدیر عامل خانه موسیقی گفت: در سال‌های اخیر توفیق این را داشتیم که به بهانه تولد ایشان، دور هم جمع می‌شدیم و نکته‌ای که در این میان برای من بسیار حائز اهمیت بود، علاقه شدید ایشان به همگرایی هنرمندان در مناسبت‌های مختلف بود. او از جمله هنرمندانی بود که به هنرمندان جوان این عرصه  کمک می‌کرد. 

نوربخش در پایان سخنانش گفت: جسم استاد بزرگ لشگری از میان ما رفته  ولی آرمان هایش و مجموعه ای که بنیانگذاری کرده اند وجود دارد و با همت تمام به کارش ادامه می دهد.  


در ادامه مراسم علیرضا پورامید(مجری) از محمد معتمدی(خواننده موسیقی ایرانی) دعوت کرد. معتمدی در سخنان کوتاهی گفت: امیدوارم روح استاد بزرگ لشگری همواره شاد باشد و ما بدانیم که یاد و نام این هنرمند گرانقدر موسیقی ایران تا ابد در خاطره‌ها و قلب فرهنگی این کشور باقی می‌ماند.

او در ادامه تصنیف و قطعه آوازی را در سوگ بزرگ لشگری اجرا کرد. 

*مردان نامور جایگاه خاصی در تمدن ایران بزرگ دارند

در ادامه مراسم سید محمد میرزمانی(رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: مردان بزرگ و نامور جایگاه خاصی در تمدن ایران بزرگ دارند و من بر این باورم تمدن ایران قطعاً بر پایه حضور افرادی چون بزرگ لشگری بنا شده که در حوزه‌های مختلف هنری مشغول به کار و فعالیت هستند. به هر ترتیب به نظر می‌رسد ما در حال از دست دادن این ستارگان درخشان تمدن ایران هستیم که جایگاه و جایگزینی برای آنها دیگر وجود ندارد. من امیدوارم در سال جاری بتوانیم با حضور تمامی اهالی خانه موسیقی و مدیریت آقای علی ترابی در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فضا را به سمتی هدایت کنیم که از این‌گونه ستارگان به جامعه موسیقی معرفی شوند.


وی ادامه داد: در شرایط فعلی که شاهد انتشار زیاد آثار موسیقایی هستیم، واقعاً جایگاه نغمات جاودانه کجاست و چرا ما نمی‌توانیم مانند گذشته آثار ارزشمند و جاودانه‌ای را در عرصه موسیقی تولید کنیم. من امیدوارم که هرکس از این دنیا می‌رود، بزرگ از دنیا برود.

*بزرگ لشگری انسانی متوکل بود که کارهای شایسته ای انجام داد

در ادامه این مراسم علی مرادخانی (مدیر موزه موسیقی)  در جایگاه قرار گرفت و ضمن ابراز تاسف از فقدان بزرگ لشگری گفت: خیلی متأسفم که در شرایطی هستیم که یکی از بزرگان موسیقی را از دست دادیم. خدمت شما عزیزان توصیه می ‌کنم که همیشه بدون هیچ دلیلی نزد یکی از بزرگان بروید و با او درباره مسائل مختلف موسیقی نشست و برخاست کنید.


وی افزود: جناب بزرگ لشگری از جمله هنرمندانی بود که هر وقت از کار خسته می‌شدم، نزد ایشان می رفتم. او انسانی متوکل بود که کارهای شایسته و بزرگی را انجام داد. بیشترین دغدغه او، توجه به جوانان و نشر دانش میان آنها بود و چقدر خوب آثاری که او از خود بر جای گذاشت، این‌چنین مورد تحسین مردم قرار گرفته است. ما باید قدردان عمر پربرکت این هنرمند باشیم.

در پایان مراسم حسام ساختیانچی نوه مرحوم بزرگ لشگریبه نمایندگی از خانواده‌های لشگری و ساختیانچی، از کسانی  که در این مراسم حضور پیدا کردند تشکر و قدردانی کرد. 

سپس پیکر زنده یاد بزرگ لشگری در میان بدرقه شاگردان، هنرمندان و علاقمندان به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشییع شد. 

لازم به ذکر است، مراسم یادبود زنده یاد بزرگ لشگری روز شنبه ۲۵ فروردین از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.print