داریوش پیرنیاکان:

زنده یاد استاد پورتراب برای اعتبار خانه موسیقی زحمت بسیار کشید

چهارشنبه 2 تير 1395، 16:35
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

زنده یاد استاد پورتراب برای اعتبار خانه موسیقی زحمت بسیار کشید
داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی گفت: زنده یاد مصطفی کمال پورتراب از بدو تاسیس خانه موسیقی حضورداشتند و برای اعتبار اینجا بسیار زحمت کشیدند و خودشان از کسانی بودند که به خانه موسیقی اعتبار می دادند.

داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی درباره شخصیت مصطفی کمال پورتراب گفت: آقای پورتراب از استادان بسیار بنام و قدیمی هنرستان عالی موسیقی و هنرستان موسیقی ملی و هنرکده موسیقی ملی قبل از انقلاب و دانشگاه تهران و همچنین معلمی دلسوز بودند که چند نسل از موسیقی دانان کشور از شاگردان ایشان بودند. آقای پورتراب در مبانی نظری از استادان برجسته بود و تئوری موسیقی را تدریس کردند ومن هم شاگرد ایشان در سلفژ و تئوری بودم.

وی افزود: از ویژگی های آقای پورتراب این بود که بسیار علاقمند به تدریس و کار آموزش بودند. واقعا با عشق و علاقه این کار را انجام می داند. ویژگی برجسته دیگر آقای پورتراب این بود که هیچ وقت از یادگرفتن دست نمی کشیدند. حتی در سن 90 سالگی هم وقتی یک چیزجدید می دیدند دوست داشتند آن را یاد بگیرند. 

داریوش پیرنیاکان گفت: همانطور که دوست داشتند هر چیز که می دانند بی دریغ یاد بدهند دوست داشتند مطالبی را هم یاد بگیرند.  بارها اتفاق افتاد صحبت هایی در حوزه های مختلف داشتیم و یک روز درباره زبان عربی و فارسی در حوزه ادبیات گفتگویی بین ما شکل گرفت که من برای ایشان مقاله ای را آوردم که ایشان مطالعه کردند وبعدا گفتند چقدر برایشان مفید بوده. این نشان می دهد چقدر ایشان پیگیر بودند ودوست داشتند مطالب مختلف را دنبال کنند و یاد بگیرند. 

این شاگرد قدیمی استاد پورتراب گفت: کمتر شخصی پیدا می شود که در سنین بالای 90 سالگی با تمام شبکه های اجتماعی مجازی آشنا باشد ولی استاد پورتراب اینطور بودند ونشان می داد که چقدر ذهن فعالی دارند. سلامتی ایشان هم برای همین مساله بود. ایشان شنبه شب در مراسم ماهیانه خانهموسیقی در فرهنگسرای ارسباران حضورداشتند و نشان می دهد چقدر سالم و سلامت بودند و خوشبختانه مریض نشدند و بسیار آسوده از دنیا رفتند. 

دبیرو سخنگوی خانه موسیقی در پایان گفت: ایشان از بدو تاسیس خانه موسیقی در اینجا حضورداشتند، خانه موسیقی را  گرامی می داشتند و برای اعتبار اینجا بسیار زحمت کشیدند و خودشان از کسانی بودند که به خانه موسیقی اعتبار می دادند و کمتر جلسه یا بود که ایشان دعوت بشوند و نیایند و همیشه راهنمایی های ارزنده ای برای ما داشتند که امروز جایشان را در اینجا خالی می بینم و این ضایعه را به جامعه هنری تسلیت می گویم. print