هفدهمین نشست آیین آواز برگزار شد

چهارشنبه 20 دي 1396، 11:46
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

هفدهمین نشست آیین آواز برگزار شد
هفدهمین نشست تخصصی آیین آواز شب گذشته با حضور جمعی از هنرمندان و علاقمندان آواز در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی، در این نشست معصومه مهرعلی (مدرس آواز) و علی شیرازی (کارشناس مجری) پیرامون موضوع "کیفیت و مرزهای تقلید در آواز ایرانی" صحبت کردند.  مهرعلی در این نشست گفت: تقلید لازمه آموختن آواز ایرانی است اما همین تقلید مرز باریکی است که اگر به درستی و از روی آگاهی صورت نگیرد به شکلی ویرانگر خواننده را به آسیب دچار می‌کند.

شیرازی نیز افزود: موضوع این است که بسیاری از هنرجویان و حتی خوانندگان ما امروز فقط به دنبال شنیدن تأیید از بقیه هستند. ظرفیت انتقادپذیری نه تنها وجود ندارد که اصلاً بسیاری از ما با مقوله خودانتقادی به شدت بیگانه‌ایم. هنرجو و خواننده باید خودشان در مقام نقد صدای خود بربیایند. اولین کسی هم که به این کار دست زد شاید سیدحسین طاهرزاده بود که صدایش را روی فنوگراف ضبط می‌کرد و در رفع اشکالاتی که در صدایش با آنها برخورد می‌کرد برمی‌آمد.


پس از این بخش نوبت به اجرای آواز های این نشست رسید که ابتدا طهمورث شاهمراد خواننده جوان به همراه معین مظفری (تار) و مهدی جهان‌مردی (تمبک) در افشاری آوازی را ارائه کرد. در ادامه سیدحسین جعفری (از شاگردان زنده‌یادان رضوی سروستانی و دکتر عمومی) آوازی را به همراه تار حمید اعتمادنیا و تمبک سیدعلی جعفری اجرا کرد.

سپس بهرام باجلان آواز بداهه‌ای را در راستپنجگاه به صورت مرکب (با اشاراتی به آواز شوشتری در دستگاه همایون) در همراهی با نی مسعود جاهد اجرا کرد. 

در بخش دیگری از این نشست هم با پخش قسمت‌هایی از آلبوم نوبانگ، اثر تازه علیرضا حاجی طالب و گروه همنوازان سایه، اعلام شد که مراسم رونمایی از این آلبوم ساعت 18 روز شنبه 23 دی در همین فرهنگسرا برگزار می‌شود.print