حسين طيبي/

استاد موسيقي مازندران درگذشت

جمعه 6 اسفند 1395، 16:35
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

استاد موسيقي مازندران درگذشت
حسین طیبی -نوازنده ساز بومی للـه وا و از بزرگان موسیقی مازندران- که در سال های اخیر چند عمل جراحی سخت را پشت سرگذاشته بود، عصر جمعه درگذشت.

به گزارش سايت خانه موسيقي ، استاد حسین طیبی در ١٢آبان  ماه ١٣١٥ خورشيدي در روستای سود کلا دهستان بنافت بخش دودانگه شهرستان ساری به دنیا آمد.تحصیلات خود را ابتدا از مکتب خانه ای در زادگاهش آغاز کرد و سپس در روستای سید ابوصالح قائم شهر ادامه داد.

طیبی کلاس اول و دوم ابتدایی را یکجا در روستای سنگده امتحان داد و پس از قبولی در کلاس سوم دبستان نشست. سپس کلاس چهارم، پنجم و ششم ابتدایی را در دبستان حافظ ساری با رتبه ی ممتاز گذراند؛ پدرش مخالف یادگیری موسیقی بود، ولی با تشویق و علاقه مندی مادرش آموزش  للـه وا را از 7 سالگی آغاز کرد.

در سال ١٣٤٧ به شکل کار مزدی به استخدام اداره ی فرهنگ و هنر درآمد و در پست نوازندگی مشغول کارشد.طیبی در سال ١٣٦٤نشان درجه ٢ هنری و در خردادماه سال ١٣٨٠نشان درجه یک هنری را دریافت كرد.

او پیش از انقلاب چهار آلبوم موسيقي منتشر كرد ، پس از انقلاب نخستین ألبوم  وی به نام  للـه وا در سال ١٣٦٥ازسوی فرهنگ خانه مازندران انتشار یافت ؛طيبي از سال ١٣٦٨ همکاری خود را با گروه شواش آغاز کرد.

طیبی در سومین جشنواره موسیقی فجر به عنوان نوازنده برتر شناخته شد. در مرداد ماه سال 1370 با ساز للـه وا در جشنواره آوینیون فرانسه و در شهریور ماه همان سال در جشن هنر ایران در شهر دوسلدرف آلمان شرکت کرد.او علاوه بر للـه وا به سازهای نی، سرنا، قرنه، نقاره، آواز محلی مازندرانی و آواز سنتی ایران تسلط داشت.

استاد حسین طیبی برای نخستین بار به صورت ابداعی در آواز امیری از منطقه صوتی سوم  للـه وا استفاده کرد.او از سال ١٣٦٤به عنوان مدرس للـه وا در خانه مازندران مشغول آموزش بوده و شاگردان بسیاری را پرورده است و تا سال های آخر عمر نیز همچنان  للـه وا می نواخت.استاد طیبی چند ماه پيش در مهرماه سال ١٣٩٥ در جشن خانه موسیقی ایران بخاطر نیم قرن تلاش در امر ترویج و موفقیت ایشان در امر اشاعه موسیقی مازندران تقدیر شد.

خانه موسيقي اين ضايعه اسفناك را به خانواده آن مرحوم و جامعه فرهنگي هنري ايران تسليت مي گويد.

- دریافت فایل

print