با آغاز سفر به دور ایران صورت گرفت/

اعتراض یک خانواده مشهدی به لغو کنسرت ها

يكشنبه 15 مرداد 1396، 07:48
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

اعتراض یک خانواده مشهدی به لغو کنسرت ها

یک خانواده مشهدی سفر نمادین خود را به منظور اعتراض به لغو کنسرت ها و ممنوعیت اجرای موسیقی اصیل ایرانی در شهرشان آغاز کردند.

به گزارش سایت خانه، احمد مهرچیان به همراه همسرش زهره براتی و دو فرزندشان از روز یکشنبه هفته گذشته 8 مرداد ماه در پی لغو کنسرت شهرام ناظری در قوچان و به منظور اعتراض به لغو کنسرت ها و همچنین ممنوعیت اجرای کنسرت های موسیقی سنتی و اصیل ایرانی در مشهد سفر اعتراضی خود را آغاز کردند.

زهره براتی در پاسخ به انگیزه این حرکت اعتراضی گفت: ما ابتدا با حضور در بارگاه امام رضا(ع) و با نیت برداشتن قدم خیر در راه اعتلای فرهنگ و هنر ملی کشورمان و رفع ممنوعیت های بی مورد در زمینه فعالیت های قانونی و ارزشمند حوزه موسیقی در شهر مشهد سفر خودمان را آغاز کردیم و سپس به مقبره حکیم توس ، فردوسی رفتیم و تصمیم گرفتیم بدون خودروی شخصی و با نمایش بنری روی کوله پشتی مان که بر روی آن نوشته ما حق داریم آواهای سرزمین مادری مان را در شهرمان بشنویم به تمامی شهرهای ایران سفر کنیم.

براتی با اشاره به عشق و علاقه خود و خانواده اش به آواهای اصیل و ارزشمند ایرانی گفت: من اصلا هیچ علاقه و گرایشی به موسیقی های غربی و راک و پاپ و غیره ندارم و نه اینکه آنها ارزشی ندارند خیر من فقط عاشق میراث معنوی کشورمان و آواهای سرزمین خودمان هشتم و از بچگی با این نواها بزرگ شدم و دوست دارم بچه های خودم هم این آواها را بشنوند و به این داشته های خودمان گرایش پیدا کنند.

وی افزود: هیچ موسیقی ای در جهان نمی تواند با موسیقی اصیل و پر ارزش ایرانی مقابله و رقابت کنند اما متاسفانه با این ممنوعیت ها جا برای موسیقی های بیگانه باز شده است و از طریق ماهواره انواع موسیقی های غریبه به خورد کودکان ما داده می شود و آنگاه می گویند مواظب تهاجم فرهنگی باشید.

براتی که تحصیلات پزشکی دارد در باره انگیزه خود و خانواده اش و علت انتخاب این موقعیت برای سفر اعتراضی اش گفت: ما بعد از خبر اجرای کنسرت آقای ناظری در قوچان خوشحال شدیم و بلافاصله بلیت کنسرت را خریدیم و روز اجرا بعد از طی بیش از 150 کیلومتر به قوچان رفتیم اما متاسفانه فضای خیلی بدی اونجا به وجود آوردند و بدون کمترین احترامی به مردمی که تجمع کرده بودند حتی اجازه ندادند از دستشویی آنجا استفاده شود و ماآخر شب به مشهد برگشتیم و لذا تصمیم گرفتیم این مشکل و معضل فرهنگی را به سهم خانواده کوچک خودمان به گوش همه برسانیم.

احمد مهرچیان نیز در این باره گفت: خیلی از همشهریان ما در مشهد مثل ما هستند و اینگونه فکر می کنند اما متاسفانه حرفشان شنیده نمی شود ... ما خواسته زیادی نداریم و فقط می گوییم موسیقی هایی که جزو فرهنگ و هنر ملی ما است و در همه شهرها نیز شنیده می شود چرا نباید در مشهد اجرا شود ولی تا کنون هیچ پاسخ منطقی نشنیدیم.

وی گفت: هفته گذشته در سایت های خبری دیدم که خانه موسیقی نیز یک گردهمایی اعتراضی در خصوص لغو کنسرت ها ترتیب داده است و به همسرم گفتم که ما به تهران برویم و هم در کنسرت استاد ناظری حضور پیدا کنیم و هم به خانه موسیقی برویم و ما هم اعلام همبستگی کنیم.

مهرچیان گفت : در مسیر حرکت به سمت تهران به توس،آرامگاه فردوسی، نیشابور،آرامگاه خیام  و خواف و تربت جام منزل استادان: عثمان خداپرست و عبدالله امینی(خوانندگان موسیقی خراسانی) رفتیم.

این خانواده که پس از حضور در کنسرت آوای پارسی ناظری به خانه موسیقی آمده بوند از قصد خود برای حضور در تمامی شهرهای ایران و شرکت در کنسرت ها با نشان دادن بنری که خواسته شان را نشان می دهد گفتند از تهران به مقصد اصفهان حرکت خواهند کرد.print