شاهین فرهت :

باید دید آیا نمایش ساز در رسانه ملی مقطعی‌ست/ فجر امسال نیستم

شنبه 4 دي 1395
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

باید دید آیا نمایش ساز در رسانه ملی مقطعی‌ست/ فجر امسال نیستم

فرهت با اعلام خبر اجرای یک تریو از آهنگسازان ایرانی در بهار سال آینده گفت: ایران تنها کشوری است که ساز در صداوسیمای ملی آن نمایش داده نمی‌شود.

شاهین فرهت (آهنگساز) درباره عدم حضورش در جشنواره موسیقی فجر سی و دوم اظهار کرد: سیستم جشنواره فجر در دو سال گذشته متفاوت شده و در گذشته جشنواره بیشتر حالت رقابتی داشت و از پایان‌نامه‌های خوب دانشجویان در جشنواره استفاده می‌شد اما در این دوره و در سال گذشته نیز بیشتر جشنواره جنبه حرفه‌ای پیدا کرده و کمتر بحث رقابت در آن مطرح است.

او درباره برنامه‌های آینده‌اش نیز گفت: در حال ساخت یک تریو از آثار آهنگسازان ایرانی هستم که در بهار سال آینده اجرا خواهد شد. در حال حاضر نیز مشغول نت‌نویسی قطعه‌ای برای این تریو هستم.

این آهنگساز همچنین افزود: سمفونی شماره 18 نیز به پایان رسیده و قرار است به زودی با ارکستر ملی آن را اجرا و ضبط خواهیم کرد.

 فرهت در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اجرای پخش زنده یک قطعه موسیقی در یک برنامه تلویزیونی در شب یلدا گفت: نمایش ساز در یک برنامه تلویزیونی یک امر عادی در سراسر جهان است و فقط این اتفاق در کشور ما صورت نمی‌گیرد.

 او ادامه داد: اگر این اقدام سازمان صداوسیما مقطعی نباشد و ادامه‌دار یابد؛ رویکرد مثبتی است اما اگر همچنان مانند گذشته گهگاهی یک ساز نمایش داده شود به این معناست که خط و مشی صداوسیما همچنان مانند گذشته است و تغییر نکرده.

این آهنگساز با تاکید بر اینکه نمایش یک ساز در تلویزیون یک امر عادی است؛ گفت: ما در حال حاضر در دهکده جهانی هستیم و تصاویر از راه‌های مختلفی در اختیار افراد قرار می‌گیرد. امیدواریم این شروعی باشد برای عادی شدن این امر در صداوسیما.

او ادامه داد: نمایش سازهای مختلف در صداوسیما باعث می‌شود موسیقی غیرفاخر اجازه بروز نداشته باشد. در حقیقت این امر باعث بهبود موسیقی است چراکه ما در کنار موسیقی کلاسیک جهانی موسیقی اصیل خودمان را داریم که سبب اندیشه و تفکر عارفانه و روحانی می‌شود.

منبع : ایلناprint