آهنگساز فیلم فروشنده:

فرهادی شناخت کامل از موسیقی همه ادوار دارد

چهارشنبه 11 اسفند 1395
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

فرهادی شناخت کامل از موسیقی همه ادوار دارد

آهنگساز فیلم «فروشنده» با بیان اینکه اصغر فرهادی در حین ساخت موسیقی فیلم پیشنهاداتی در این زمینه می دهد گفت: او شناخت کاملی از موسیقی همه ادوار از رنسانس تا زمان حال دارد.

ستار اورکی که در ساخت موسیقی فیلم های فروشنده و جدایی نادر از سیمین با فرهادی همکاری کرده در مورد دلیل برنده شدن جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی توسط اصغر فرهادی گفت: کارهای فرهادی جای تعارف و اما و اگر برای کسی نگذاشته است؛ وی سینماگر مولف واقعی است که کارش شبیه کسی نیست ولی آثار خیلی از کارگردانان شبیه او است.

وی که پیشینه همکاری با خواننده های موسیقی سنتی و پاپ کشور از جمله محمد معتمدی،‌ محمد اصفهانی، سالار عقیلی و رضا یزدانی را دارد در ادامه گفت: از این گذشته فرهادی بسیار اخلاق مدار است و هر وقت گروهی را پدید می آورد مانند زمان ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین/1389 و فروشنده به اندازه ای با عوامل یکدست و یکرنگ می شود که همه فراموش می کنند او کیست.

آهنگساز فیلم «دربند» گفت: تواضع شرط اول زندگی فرهادی است و به همه بچه های گروه فیلمسازی احترام می گذارد.

اورکی در مورد روند ساخته شدن موسیقی فیلم در کنار فرهادی نیز افزود: در فیلم جدایی نادر از سیمین اواخر فیلمبرداری به گروه پیوستم و کمی ساخت موسیقی با عجله انجام شد، اما در فیلم فروشنده از ابتدا در کار حضور داشتم.

آهنگساز مجموعه تلویزیونی سال های مشروطه و فیلم استرداد در مورد چگونگی ساخت موسیقی متن برای فرهادی گفت: وی بسیار سخت گیر است؛ اما سخت گیری همراه با دانش آهنگسازی و اینکه دقیقا می داند چه می خواهد.

اورکی افزود: فرهادی پیشنهاداتی در حین ساخت موسیقی فیلم می دهد و در حد یک موزیسین شناخت کافی نسبت به موسیقی تمام ادوار از رنسانس تا زمان فعلی دارد.
وی در خصوص اهمیت دریافت جایزه اسکار توسط فرهادی نیز گفت: حتی وقتی یک فیلمساز از جشنواره ناشناخته ای جایزه می گیرد؛ مهم است زیرا نام فیلم در خبرها می آید و باعث شناخت بیشتر فیلم و فیلمساز می شود.

اورکی ادامه داد: اما جایزه اسکار که مهم ترین جایزه هنری و جهان شمول است؛ یقینا باعث تغییر نگرش ها نسبت به ایران می شود و مردم دنیا می فهمند ایران کشوری است که فرهادی ها را به وجود می آورد و نه کشوری که در رسانه های آنها معرفی می شود.

هشتاد ونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز دوشنبه در سالن دالبی تئاتر شهر لس آنجلس برگزار شده و فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی، با بازی ترانه علیدوستی و شهاب حسینی موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شد در حالیکه فرهادی به دلیل فرمان مسافرتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در این مراسم حضور نداشت.

وی سال 2012 نیز با فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» موفق به کسب جایزه اسکار در همین بخش شده بود.

«فروشنده» آخرین اثر فرهادی، مضمونی اجتماعی دارد و به رابطه زوجی به نام «عماد» و «رعنا» با بازی شهاب حسینی و ترانه علیدوستی می پردازد.

فروشنده سال گذشته در جشنواره فیلم کن، برای فرهادی نخل طلایی بهترین فیملنامه و برای شهاب حسینی نخل طلایی بهترین بازیگر مرد را به ارمغان آورد.

منبع : ایرناprint