درخواست 23 استان برای حضور در جشنواره موسیقی نواحی ایران

چهارشنبه 10 خرداد 1396، 07:27
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

درخواست 23 استان برای حضور در جشنواره موسیقی نواحی ایران

تاکنون 23 استان درخواست خود را برای حضور در بخش رقابتی (راویان اصالت) دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده اند.

به نقل از روابط عمومی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، بخش رقابتی (راویان اصالت) این دوره از جشنواره با استقبال هنرمندان از 23 استان کشور روبه رو شده است.

با توجه به موضوع محوری این دوره از جشنواره که برپایه منظومه خوانی طراحی شده است، تبحر و تجربه از شاخص های مهم هنرمندان برای اجرای این بخش محسوب می شود که همین امر سبب شده است، سن هنرمندان متقاضی برای حضور از ٣٥ سال به بالا باشد که استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و کرمانشاه بیشترین متقاضی را به خود اختصاص داده اند.

از نکات شاخص این دوره می توان به حضور هنرمندانی از شهرهایی مانند یزد، ساوه، قزوین و اصفهان اشاره کرد که تاکنون در هیچ دوره ای از جشنواره موسیقی نواحی حضور نداشته اند.

دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران با رویکرد منظومه‌خوانی در دو بخش راویان اصالت(رقابتی) و اجرای پیشکسوتان(غیر رقابتی) از ششم تا نهم تیرماه 1396 در کرمان برگزار می‌شود.

"منظومه خوانی" یکی از شکل‌های رایج در موسیقی اقوام مختلف ایران به شمار می آید و مضامین این منظومه‌ها در برگیرنده متون کهن ادب فارسی و منظومه‌های شفاهی موسیقایی مناطق مختلف ایران است.

راویان این منظومه‌ها که در نواحی مختلف ایران با نام‌هایی همچون عاشیق، باخشی، بخشی، پهلوان و شائر نامیده می‌شوند، به عنوان ناقلان فرهنگ گفتاری در انتقال فرهنگ بومی نقش بسزایی دارند.

منظومه‌خوانی در مناطق مختلف ایران با توجه به بافت فرهنگی هر منطقه، واجد خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی است که حاوی ودایع فرهنگی اقوام مختلف است.

منبع : ایرنا

print