شهرام ناظری:

موسیقی در زمینه تئوری و پژوهشی دچار آشفتگی است

شنبه 9 ارديبهشت 1396
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

موسیقی در زمینه تئوری و پژوهشی دچار آشفتگی است

خواننده پیشکسوت موسیقی سنتی معتقد است در زمینه تئوری و پژوهشی موسیقی دچار آشفتگی هستیم و باید با وجود اساتید خوبی که در این زمینه هستند بر روی این موضوع کار شود.

این مطلب را استاد شهرام ناظری در آئین رونمایی از کتاب «شعر یا موسیقی» نوشته مهدی آذرسینا که با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد، عنوان کرد.

وی در این مراسم با ذکر خاطراتی از چگونگی فعالیت هایش در اوایل انقلاب اظهار داشت: در جمع های مربوط به موسیقی مدتهاست شرکت نمی کنم زیرا از سویی وضعیت نابسامان موسیقی دانان و از سویی دیگر روند حرکتی این سالها، بر اصول و خط مشی مشخصی نبوده است.

ناظری ادامه داد: این مسئله، دوستان هنرمند را از هم دور کرده است. زمانی بود که همه چیز عشق بود و ما در آن محیط ها بزرگ شدیم. حال به خاطر کمبودهایی که برای موسیقی به وجود آورده اند، نفرت پدید آمده است. از این رو هر گاه من برای بزرگداشت اساتید در برنامه ای حضور پیدا می کردم، وقتی بر می گشتم حالم خوب نبود زیرا موج خوبی دریافت نمی کردم.

استاد آواز ایران گفت: عدم توجه مراکز فرهنگی به هنر باعث مشکلاتی است که نهایتا باعث می شود حس و حال هنرمند تنزل یابد. هنر از چاشنی عشق و دانش می آید وقتی عشق نیست کار کردن سخت است.

وی افزود: خیلی خوشحالم که می بینم علاقه مندان به موسیقی و ادبیات برای حضور در این برنامه امروز آمده اند. سابقه رفاقت من با آقای آذر سینا به 15 سال قبل بر می گردد. به خاطر انتشار چنین کتابی باید به او تبریک بگوییم. انجام چنین کار های برجسته ای در محیطی که عملکرد رسانه ها خصوصا صدا و سیما باعث افت سلیقه و تفکر هنری مردم شده، قابل ستایش است. به نظرم در چنین شرایطی کتاب چاپ کردن عشق می خواهد.

ناظری با بیان اینکه برای شرکت در چنین جلساتی هر کاری از دستش بر می آید انجام می دهد، ادامه داد: متاسفانه ما مثل غربی ها برنامه ریزی شده کار نکرده ایم و فعالیت های هنری ما به صورت مدون انجام نشده، اگر هم کاری در این زمینه ها صورت گرفته، کسی با ذوق خودش این کار را انجام داده از این رو در زمینه تئوری و پژوهشی موسیقی وبحث های همچون تلفیق شعر و موسیقی دچار آشفتگی هستیم و باید با وجود اساتید خوبی که در این زمینه حاضر هستند، بر روی این مسائل کار شود زیرا در این زمینه بسیار فقیر هستیم.

دبیر چهار دوره جشنواره موسیقی جوان نیز در این مراسم با اشاره به ویژگی های اخلاقی مهدی آذرسینا گفت: چیزی که بیش از همه نظر من را به خود جلب می کند ریشه مستحکمی است که میان اندیشه ها و دانش او در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی وجود دارد با این وجود آذرسینا همیشه به دنبال سخن تازه است.

از سویی دیگر آذر سینا ذوق ادبی وشاعرانه ای دارد که همیشه از آن بهره برده اند.

هومان اسعدی با بیان ایکه رابطه بین زبان و موسیقی همیشه یکی از مهم ترین مباحث بوده است و مسلما آرا و دیدگاه های بسیاری در این باره وجود دارد ادامه داد: از ثبت و انتشار کتاب «شعر یا موسیقی» بسیار خرسندم. مسائل جامعه شناختی و تاریخی در این کتاب مطرح شده که در نوع خود جالب توجه است. از این رو این کتاب نه تنها برای دانشجویان موسیقی بلکه برای همه علاقه مندان به موسیقی وادبیات می تواند جالب باشد.

علی‌اکبر شکارچی نوازنده کمانچه ایرانی و آهنگساز نیز در سخنانی با اعلام این مطلب که یکی از برکات چنین برنامه هایی حضور بزرگان و شنیدن اندیشه ها و گفتاری است که در جاهای دیگر نمی شنویم، گفت: مهدی آذر سینا در طول فعالیت های هنری خود، خستگی ناپذیر و پیوسته کار کرده است، از او سپاسگزارم که در زمینه موسیقی فعالیت های بسیار خوبی از خود به جای گذاشته است.

کتاب «شعر یا موسیقی» (تننای شعر سپید) در نه فصل و توسط انتشارات سروش منتشر شده است.
درون مایه واژه های کتاب در جستجوی موهبت فهم وزن در شعر و موسیقی است.

منبع : ایرنا


print