کنسرت حسین پرنیا در همدان لغو شد

چهارشنبه 10 خرداد 1396، 08:15
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

کنسرت حسین پرنیا در همدان لغو شد
حسین پرنیا آهنگساز و سرپرست گروه «همایون» از لغو اجرایش در همدان خبر داد و این مسئله را ناشی از سنگ‌اندازی‌های انجمن موسیقی این استان دانست.

به گزارش سایت خانه موسیقی، همین هفته‌ی گذشته بود که از شیراز خبر آمد، مسئولان ارشاد این استان اجازه‌ی برگزاری کنسرت حسین بهروزی‌نیا را نداده‌اند. ارشاد شیراز مجوزی برای کنسرت بهروزی‌نیا و نوازندگانش صادر نکرد تا بعدا این دفاع را داشته باشند که «ما مجوزی صادر نکرده‌ایم که کنسرتی بخواهد لغو شود.» در واقع آنها نمی‌خواهند برای خودشان دردسر درست کنند؛ پس مجوزی صادر نمی‌کنند تا مبادا بعدها خبر لغو اجراها منتشر شود.

مسئولان ارشاد شیراز وعده‌های شفاهی به گروه «رودنوازان» داده بودند اما تنها دو روز مانده به اجرا و در حالی که سالن رزرو شده بود و همه‌ی کارها انجام شده بود، گفته بودند که شما اجازه‌ی برگزاری این کنسرت را ندارید. در واقع مسئولان ارشاد شیراز برای جلوگیری از کنسرت‌های موسیقی، راه پیشگیری را در پیش گرفته‌اند تا به لغو نرسند.

روز گذشته هم حسین پرنیا آهنگساز و سرپرست گروه «همایون» در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از اتفاقی مشابه، این بار در همدان خبر داد.

حسین پرنیا گفت: قرار بود بعد از ماه مبارک رمضان در همدان کنسرتی برگزار کنیم. بعد از گرفتن سالن و تایید شعر و انجام کارهای اداری که طاقت فرسا و دشوار بود، انجمن موسیقی از ما فیلم اجرایمان را خواست. من شنیدم که از آقای کلهر و علیزاده هم برای برگزاری کنسرت در همدان فیلم اجرا خواسته‌اند.

او ادامه داد:‌ اگر چهره‌های شناخته شده موسیقی ایران برای انجمن‌های موسیقی شناخته شده نیستند، پس این انجمن‌ها فاقد اعتباراند. انجمنی که بزرگان موسیقی ایران را نمی‌شناسد به چه دردی می‌خورد.

این نوازنده سنتور گفت: انجمن موسیقی که در همدان هست به صورت گزینشی برخورد می‌کند. اگر قرار باشد از گروه‌های شناخته شده هم فیلم اجرا بخواهند پس تفاوت میان کسانی که تازه‌کارند با کسانی که سال‌هاست در عرصه موسیقی فعالند، چیست.

او ادامه داد: البته ما به درخواست انجمن موسیقی همدان عمل کردیم و برایشان فیلم اجرایمان را فرستادیم که در کمال تعجب متوجه شدم که ایراد گرفته‌اند، فیلم‌هایتان نباید تِرک تِرک باشد و باید کل فیلم یک فایل باشد.

پرنیا تاکید کرد: این سنگ‌اندازی‌ها آنقدر زیاد بود که من هم قید برگزاری کنسرت در همدان را زدم. می‌خواهم بپرسم که اصلا انجمن موسیقی صلاحیت بررسی کار من را دارد؟

آهنگساز اثر ماندگار «گلپونه‌ها» با اشاره به حضورش در انجمن موسیقی استان البرز گفت: من در انجمن موسیقی استان البرز هستم. وقتی هنرمندانی مانند علی‌اکبر شکارچی و علی‌اکبر مرادی می‌خواهند در استان اجرا داشته باشند، ما هرگز از آنها فیلم اجرا نمی‌خواهیم و همکاریِ تمام و کمالی با این بزرگان داریم.

او ادامه داد: در حال حاضر انجمن موسیقی همدان با ارگان‌های دیگری که موجب لغو کنسرت‌ها می‌شدند چه فرقی دارد. متاسفانه در همدان یا شهرستان‌های دیگر، مخالفت و سنگ اندازی برای برگزاری کنسرت‌ها به صورت علنی نیست و آنها با سنگ اندازی و ایجاد ممیزی‌ها عرصه را بر هنرمندان تنگ کرده‌اند.

آهنگساز آلبوم «رقصانه» گفت: انجمن‌های موسیقی در سراسر کشور موظفند کار را برای گروه‌های موسیقی راحت کنند. اگر قرار باشد انجمن موسیقی خودش برای هنرمندان مانع تراشی کند که دیگر فاتحه‌ی موسیقی در کشور را باید خواند. ما به اندازه کافی مانع در موسیقی این کشور داریم.

پرنیا که در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از حسن روحانی حمایت کرد، گفت: من از این دولت حمایت کردم و این انتظار را دارم که کاری کند که ما بتوانیم برنامه‌هایمان را به صورت  عادی انجام دهیم.

او تاکید کرد: مگر هنرمندان ما فقط در دوران انتخابات و برای اجرا در برنامه‌های انتخاباتی نیاز به مجوز ندارند؟ من از دولت کنونی حمایت کرده‌ام اما از این اوضاع انتقاد دارم. دولت و انجمن باید از ما حمایت کنند. انجمن موسیقی در شهرهایی مانند همدان باید از ما استقبال کند که در این شهرها برنامه اجرا می‌کنیم.

این آهنگساز گفت: من به نشانه اعتراض کنسرتم در همدان را لغو کردم، پیش از این که آنها رسما بگویند اجازه برگزاری کنسرت در همدان را ندارید.

پرنیا تاکید کرد: هم‌اکنون سبک جدیدی برای لغو کنسرت‌ها در بدنه‌ی ارشاد و انجمن‌های موسیقی ایجاد شده است. آنها برای برگزاری کنسرت‌ها مجوزی صادر نمی‌کنند و برای هر پیشنهاد برگزاری کنسرت، آنقدر سنگ‌اندازی می‌کنند که خود هنرمند قید برگزاری کنسرت را بزند.

او در پایان گفت: انجمن‌های موسیقی موظفند که مدافع حقوق هنرمندان باشند. ما برای لغو نیامده‌ایم ما برای وصل آمده‌ایم.

منبع تسنیم


print