در آستانه اجرای کنسرت مشترک ایران و ایتالیا ؛

شهرداد روحانی: ارکستر سمفونیک تهران، سفیر فرهنگی ایران است

چهارشنبه 14 تير 1396، 07:38
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

شهرداد روحانی: ارکستر سمفونیک تهران، سفیر فرهنگی ایران است

رهبر ارکستر سمفونیک تهران در آستانه اجرای مشترک ارکستر ایران و ایتالیا می گوید: ارکستر سمفونیک تهران سفیر فرهنگی ایران در خارج از کشور است.

شهرداد روحانی با اشاره به حضور ریکاردو موتی رهبر ارکستر سرشناس ایتالیایی در تهران که قرار است، اجرای مشترک ارکستر فستیوال راونا و ارکستر سمفونیک تهران را هدایت ‌کند، افزود: نوازندگان این کنسرت مشترک، دو شب به روی صحنه می روند؛ برنامه اول پنجشنبه 15 تیرماه از ساعت 19 در تالار وحدت اجرا می شود و برگزاری کنسرت دوم، شنبه 17 تیرماه در شهر راوانا ایتالیا خواهد بود.

وی اظهار داشت: حضور یکی از بزرگترین رهبران موسیقی کلاسیک دنیا در ایران، به همراه تعدادی از بهترین نوازندگان ارکستر ایتالیایی از جمله ارکستر اسکالای میلان و ارکستر جوانان کروبینی، اتفاقی نادر و خوب است که اکنون شاهد این رخداد مهم موسیقایی هستیم.

وی اظهار داشت: بهترین نوازنده‌های ارکسترهای ایتالیایی برای اجرای مشترک با ارکستر سمفونیک تهران به کشور ما آمده اند و همین اجرا در فستیوال راونا ایتالیا که یکی از معتبرترین فستیوال های دنیاست، روی صحنه خواهد رفت.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران ادامه داد: چنین رخداد موسیقایی در این سطح از اهمیت تاکنون اتفاق نیفتاده بود که همکاری مشترک کشورهای دیگر را شاهد باشیم.

روحانی در مورد بازتاب و دستاوردهای این نوع همکاری فرهنگی اظهار داشت: اینگونه تعاملات در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیاری دارد و به دنیا نشان می دهد که توانایی هنرمندان جوان ایرانی به سطحی رسیده که می توانند با همکارهای اروپایی خود که در سطوح بسیار بالا هستند به صورت هم‌تراز مشارکت و فعالیت کنند.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران ادامه داد: سفیران فرهنگی ایران می توانند افکار جهانی را از اخبار دروغ نسبت به ایران دور کنند، چراکه متاسفانه همواره شاهدیم که اخبار اشتباه و گاه بسیار منفی نسبت به ایران در دنیا منتشر می شود و ما می توانیم با دیپلماسی فرهنگی از تغییر نظر جهانیان در مورد ایران جلوگیری کنیم.

وی توضیح داد: با توجه به شرایط منطقه و کشورهای همسایه، رخدادهای فرهنگی همچون اجرای مشترک ارکستر ایران و ایتالیا، نشان‌دهنده اهمیت غنای فرهنگ و هنر در کنار امنیت در ایران است، گوهر گرانقدری که در برخی کشورهای همسایه یافت نمی شود.

آهنگساز بزرگ کشورمان همچنین تصریح کرد که همکاری موسیقایی بین ایران و دیگر کشورها بسیار دارای اهمیت است و به شناخت دقیق، صحیح و بهتر دنیا از ایران کمک می کند.

منبع : ایرناprint