مجید درخشانی:

خانه نشینی استادان موسیقی را نپسندیم/ از سبک شجریان گریزی نیست

سه شنبه 21 آذر 1396، 11:56
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

خانه نشینی استادان موسیقی را نپسندیم/ از سبک شجریان گریزی نیست

مجید درخشانی آهنگساز و نوازنده‌ برجسته‌ تار کشور بیان کرد: خانه نشینی استادان موسیقی را نپسندیم و نسل نو موسیقی ایرانی را حمایت کنیم.

درخشانی با اشاره به اینکه سبک استاد محمدرضا شجریان سبک تاثیرگذاری در موسیقی سنتتی ایرانی بوده، تاکید کرد: از این سبک، گریزی نیست اما تقلید مردود است و خود استاد نیز مدام براین موضوع تاکید داشتند.

وی ادامه داد: نسل نو بسیار خوب و قوی کار می کند هر چند که هنوز صدای آنان درنیامده اما در زمینه نوازندگی پیشرفت خیلی زیاد است و کیفیت نوازندگی نسبت به دوره ما و پیش از ما ، بواسطه پشتکار و تمرین بسیار بالا رفته اما متاسفانه جای حمایت از این نسل خالیست.

وی بیان کرد: نسل نو بصورت انفرادی قوی حاضر شده اما هنگام حرکت جمعی، ضبط، اجرا و کنسرت تازه مشکلاتشان شروع می شود و بشدت نیازمند حمایت هستند.

درخشانی اظهار کرد: شرایط موسیقی ایرانی در حوزه کار و فعالیت و مشکلات اجرا شاید در بدترین دوره خود قرار دارد و متاسفانه موزیسین های هم دوره و هم نسل ما هم از هم دور افتاده اند و بسیاری از استادان نسل های قبل خود را خانه نشین کرده اند.

وی تصریح کرد: نمی خواهم اسم ببرم اما خیلی از این استادان در حالت انزوا ازبین رفتند و بسیاری که کار می کنند، دلسرد می شوند برای اینکه حمایت لازم وجود ندارد، دلگرمی های پیش نیست و بایستی موسساتی چه دولتی و چه آزاد باشند که حمایت کنند و این مفاخر را از انزوا خارج کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: استعداد جوانان در استان ها بسیار بالاست و در همین راستا تلاش می کنم در سفرهای استانی این استعدادها را شناخته و در حد توان با آنان همراه شوم.

درخشانی یادآور شد: پیش تر حوزه موسیقی رادیو و تلویزیون قوی بود و موزیسین ها از طریق اجرا در نزد مردم معرفی و شناخته می شدند اما متاسفانه امروز این امکان میسر نیست و موسیقی سنتی ایران بشدت نیازمند حمایت است.


منبع : ایرنا

print