علی مرادخانی:

دیپلماسی هنر با دیپلماسی دولتی فرق دارد

شنبه 24 تير 1396
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

دیپلماسی هنر با دیپلماسی دولتی فرق دارد

معاون اموری هنری وزیر ارشاد می‌گوید هنر ایران به عنوان یک جریان میدانی عظیم می‌تواند نمایشگر خوبی برای سرزمینمان باشد

 علی مرادخانی معاون اموری هنری وزیر ارشاد درباره اتفاقات هنری مختلف این روزها در کشورمان صحبت کرد که در ادامه می‌خوانید.

ارکستر سمفونیک تهران نخستین اجرای مشترک خود را با ارکستر فستیوال راونا در تالار وحدت روی صحنه برد. نظرتان درباره این رویداد چه بود؟

خیلی خوشحال هستم که چنین فضای مناسبی ایجاد شد تا یک اتفاق هنری و فرهنگی ویژه رخ بدهد. این اتفاق علاوه‌ بر مردم، بر روی خود هنرمندان ارکستر سمفونیک تهران هم تأثیر ویژه گذاشت و آن‌ها هم خوشحال بودند که می‌توانند در کنار انسان‌های بزرگی هم چون آقای موتی و سولیست‌های ایتالیایی به دانسته‌های خودشان بیفزایند.

فکر می‌کنید این رویداد چه تأثیراتی بر فضای موسیقی کشور می‌گذارد و در فضای موسیقی و فرهنگ دنیا چه چیزی را نشان خواهد داد؟

چنین رویدادهایی به طور قطع به ارتقا سطح موسیقی کشور بسیار کمک می‌کند و در این سطح جدی و ارزشمند است. هنر ایران به فراتر از مرزها می‌رود و مردم در کشورهای اروپایی نیز به نظاره هنرنمایی نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران می‌پردازند. حضور شایسته در فضاهای اجتماعی و فرهنگی دنیا از جمله موضوعات اساسی و لازم است. هنرمندان دارای یک تریبون هستند و همیشه می‌توانند از این طریق ایران را معرفی کنند و منظر خوبی از آن ارائه دهند. مردم دنیا از این طریق واقعیت شایسته این خاک را می‌شناسند. بسیاری از مردم کشورهای دیگر و مردم اروپا به علت تبلیغات منفی که علیه ایران می‌شود از واقعیت زیبا و خوب آن بی‌اطلاع هستند. در اینجا موسیقی می‌تواند به عنوان یک بخش اساسی از هنر، واقعیت را به درستی به دنیا نشان دهد و جایگاه مردم ایران را در میان دیگر مردم دنیا تثبیت نماید. هنر همراه با خود دوستی و مهربانی را به همراه خواهد داشت.

پس از اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال راونا، به تماشای این اجرا در شهر راونا نشستید. نتیجه چنین همکاری چگونه بود؟

هنر سرزمینمان ایران، به عنوان یک جریان میدانی عظیم می‌تواند نمایشگر خوبی برای ایران باشد. با تأسف در دنیای امروز به جای این که علاقه به معرفی درست باشد، آنچه گسترش پیدا کرده است کژی و کژاندیشی است. هر یک از حوزه‌های مختلف تئاتر، سینما، موسیقی و تجسمی وظیفه خودشان را در این زمینه دارند. ما روی موضوع ارکسترها بسیار کار کرده‌ایم. موسیقی می‌تواند در زمان کوتاهی ایجادکننده اتفاقات مهم باشد. تعداد بسیاری اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال راونا را در شهر تهران، در طی دو سئانس صبح و بعد از ظهر دیدند. در شهر راونا نیز بیشتر از سه هزار نفر در یک شب برای تماشای کنسرت به سالن آمدند.

آیا سیاست هنر تفاوتی با سیاست دولتی دارد؟

دیپلماسی هنر با دیپلماسی دولتی فرق دارد. دیپلماسی هنر میان دو مردم است نه میان دولت‌ها. البته بخشی از آن می‌تواند میان دولت‌ها باشد، اما در نهایت بخش اصلی آن میان مردم‌هاست. به قدری دیپلماسی مردمی زیاد است که در اشعار حافظ هم به این مشترک‌ها اشاره شده است.

باز هم ما شاهد چنین رویدادهای بزرگ فرهنگی خواهیم بود؟

اگر نظیر این رویدادهای بینافرهنگی مهم تکرار شود و هنر ایران بتواند در فضای اجتماعی دنیا فعال باشد، ایران از موضع فرهنگ، هنر و آرمان‌های عمیق خود دفاع خواهد کرد و دیگر جهانیان، ایران را با تصورات بدی که سیاستمداران برایشان ایجاد کرده‌اند نخواهند شناخت. این بزرگ‌ترین دستاورد چنین رویدادهای مهمی خواهد بود.

منبع : هنر آنلاینprint